Utrata woli życia nie musi oznaczać stania na krawędzi. Czasem brak chęci do życia, to ból i uczucie pustki długotrwale towarzyszące wszystkim codziennym czynnościom.
Co taki stan oznacza? Jak odzyskać chęć do życia?
Zapisz się na bezpłatną konsultację psychologicznąCo oznacza brak chęci do życia?

Pragnienie życia to jeden z podstawowych ludzkich impulsów. Jest tak głęboko zakorzeniony, że ma niemal zwierzęcy charakter. Widać to między innymi po naszym wrodzonym instynkcie samozachowawczym i unikaniu bólu i cierpienia.
Zdarza się jednak, że chęć do życia zanika. Zazwyczaj pojawiają się przy tym również inne objawy, na przykład smutek, czy obniżenie energii.
Taki stan rzeczy może świadczyć o początkach depresji klinicznej, a nawet o jej w pełni rozwiniętej formie. Inne zaburzenia, które mogą się w ten sposób objawiać, to na przykład nerwica depresyjna czy dystymia.
Brak chęci do życia może też prowadzić do myśli i zachowań samobójczych.
To bardzo poważny problem, dlatego nie należy zwlekać ze znalezieniem profesjonalnej pomocy.
Jak wyjść z depresjiPoszukiwanie pomocy
Jeżeli u człowieka zanika tak podstawowa siła, jak chęć do życia, to jest to sygnał potrzeby pilnej pomocy.
Dobrym pomysłem jest zgłoszenie się do lekarza psychiatry lub profesjonalnego psychoterapeuty.
Ci specjaliści zdiagnozują czy objaw jest oznaką jakiegoś szerszego zaburzenia. Oni także przygotują program leczenia – zadecydują, czy warto włączyć leki, przeprowadzić dodatkowe badania oraz zalecą konkretne działania.
Psychoterapeuta dodatkowo opracuje plan psychoterapii, który pomoże zmierzyć się z negatywnymi myślami i wzorcami zachowań.
Jeżeli zauważyłeś brak chęci do życia u kogoś bliskiego, nie ignoruj takich oznak. Najlepszą pomocą będzie zachęcenie i ułatwienie udania się do specjalisty. O tym, co jeszcze warto zrobić, możesz przeczytać tutaj.
Jak odzyskać chęć do życia?
Praca nad jakością własnego życia nie jest łatwa. Jako alternatywę dla szybkich rozwiązań proponowanych przez media, zapoznaj się radami długoterminowymi, pomagającymi podnieść jakość swojego życia.
Angażuj się w czynności związane ze szczęściem

Ludziom często nie udaje się osiągnąć szczęścia, ponieważ są zbyt zajęci tym, co według społeczeństwa powinni robić, ignorując działania, które przynoszą prawdziwą przyjemność.
Szczęście i dobre samopoczucie zależą również od osiągnięcia dwóch rodzajów celów: celów hedonicznych (skupienie się na zwiększaniu przyjemności i zmniejszaniu bólu) i celów eudajmonicznych (zwiększanie rozwoju osobistego, znajdowanie sensu i rozwijanie większej samoświadomości).
Nie miej wyrzutów sumienia, jeżeli podejmujesz się działania wyłącznie dla własnej przyjemności. To właśnie tego typu aktywności pozwalają cieszyć się życiem.
Wszystko o samorealizacjiUpraszczaj

Im więcej masz, tym trudniej jest delektować się poszczególnymi doświadczeniami. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie „życiowych porządków” i pozbycie się elementów, które przynoszą negatywne emocje i stres – na przykład toksyczne relacje, nielubiane przedmioty w domu, czy działania, do których się zmuszamy (a wcale ich nie lubimy).
Upraszczanie życia i najbliższego otoczenia zapobiega także nadmiernemu stresowi i chroni przed uczuciem przytłoczenia.
Działaj też dla innych
Chociaż poszukiwanie szczęścia wydaje się drogą skupioną na samym sobie, wielką satysfakcję możemy czerpać także z działań podejmowanych dla innych ludzi.
Wynikające z tego poczucie satysfakcji, często sprzyjają dobremu samopoczuciu bardziej niż kupowanie i robienie rzeczy tylko dla siebie.
Bądź pasjonatem
Chociaż często jesteśmy zachęcani do znalezienia naszej „pasji” w życiu, dla wielu ludzi może to być trudne.
Spośród wszystkich działań, w które możemy się zaangażować, tylko kilka naprawdę rezonuje z nami do tego stopnia, że stanie się ważną częścią naszego życia.
Warto więc próbować i szukać działań, na które z własnej woli będziemy chcieli poświęcać nasz czas, energię i zaangażowanie.
Odrobina humoru

Chociaż śmiech jest nadal najlepszym lekarstwem, można wymienić różne style humoru, z których niektóre są pozytywne, a inne mogą być szkodliwe.
Humor afiliacyjny jest pozytywny i polega na używaniu żartów w celu rozładowania napięć i zacieśniania relacji międzyludzkich. Podobnie pozytywny jest humor wzmacniający samego siebie, polega na używaniu humoru do łagodzenia stresu i utrzymywania radosnego spojrzenia na życie.
Jest też humor negatywny – agresywny, mający na celu poniżenie innych (sarkazm, kpiny, drażnienie).
Inną negatywną dla samopoczucia odmianą humoru jest dyskredytacja samego siebie.
Znajdź dowody na swoje myśli
Chociaż pozytywne myślenie jest ważne, równie ważne jest, aby pozostać myślami w realnej rzeczywistości.
Nierealistyczny optymizm i iluzje kontroli często przynoszą skutki odwrotne do zamierzonych, ponieważ nieuniknione rozczarowanie może wywołać u ludzi obniżony nastrój i poczucie bezradności.
Zdolność do monitorowania własnych wzorców myślenia i zmiany ich, gdy odkryjemy, że nie są prawdziwe, pomaga uniknąć sztywności myśli, która wzmacnia obniżenie nastroju.
Oznacza to unikanie popularnych zniekształceń poznawczych, które nie znajdują poparcia w dostępnych dowodach.
Współczucie dla siebie
Ponieważ często jesteśmy naszymi najgorszymi krytykami, mamy tendencję do mentalnego „biczowania się” za błędy, które prawdopodobnie wybaczylibyśmy innym ludziom.
Ten „podwójny standard” może podważyć naszą samoocenę i sprawić, że będziemy wydawać się sobie bardziej wadliwi, niż jesteśmy w rzeczywistości.
Bycie uważnym „tu i teraz”

Często tracimy czas na rozmyślania o błędach popełnionych w przeszłości lub martwiąc się o błędy, które możemy popełnić w przyszłości. Skupienie się na tym, co jest tu i teraz, może być afirmacją życia.
Poprzez ćwiczenia uważności, w tym medytację i inne formy treningu relaksacyjnego, ludzie mogą nauczyć się „sprowadzać” siebie do chwili obecnej i uciec od ciągłego zamartwiania się, które prowadzi do ogólnego poczucia nieszczęścia.
Pozwala też na docenienie pozytywnych szczegółów, których w sytuacji zaabsorbowania zmartwieniami, byśmy nawet nie zauważyli.
Najlepsze techniki i ćwiczenia relaksacyjneBądź w kontakcie
Kluczem do pełnego życia jest połączenie z ludźmi wokół ciebie. Jakość naszych relacji z innymi odgrywa bardzo ważną rolę w zadowoleniu z życia.
Chociaż nie zawsze jest łatwo nawiązać kontakt z innymi ludźmi, nie każda interakcja społeczna musi być głęboka i znacząca.
Nawet przelotne relacje społeczne, takie jak przyjemna rozmowa z kimś, kogo spotkasz w drodze, mogą rozjaśnić Twój (i ich) dzień.
Podsumowanie

Pełniejsze życie często oznacza znalezienie właściwej równowagi w codzienności.
Chociaż często szukamy skrótów, próbując poprawić swoje życie, tak naprawdę ich nie ma. Różne porady przedstawione w tym artykule wymagają czasu i wysiłku, aby wprowadzić je w życie.
Ze wszystkich składników woli życia, najważniejsza jest nadzieja.
Nadzieja to stan emocjonalny i psychiczny, który motywuje Cię do dalszego życia, osiągania celów i odnoszenia sukcesów. Osoba pozbawiona nadziei może stracić chęć do życia. Mając nadzieję, można zachować pozytywne nastawienie, wzmocnić determinację, wyostrzyć umiejętności radzenia sobie, a także bardziej swobodnie dawać i otrzymywać wsparcie.
Pamiętaj jednak, że czasem nie warto ograniczać się tylko do własnych działań. Gdy zabraknie chęci do życia, ważne jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy.
Jak możesz sobie pomócŹródła
- Marc-Antoine Bornet, Mathieu Bernard, Cécile Jaques, Eve Rubli Truchard, Gian Domenico Borasio, Ralf J. Jox, Assessing the Will to Live: A Scoping Review, Journal of Pain and Symptom Management, Volume 61, Issue 4, 2021, Pages 845-857.e18, ISSN 0885- 924,https://doi.org/10.1016/j.jpainsymman.2020.09.012
- Csikszentmihalyi, M. (2020). Finding flow: The psychology of engagement with everyday life. Hachette UK.
- Kieszkowska-Grudny, A. (2016). Mindfulness, czyli praktyka uważności, w leczeniu bólu przewlekłego i poprawie jakości życia chorych onkologicznych i niechorujących na nowotwór. OncoReview, (2), 77-85.
- Maciejasz, M., Łątkowski, W., Timoszuk, S., & Grudecka, A. (2015). Wybrane aspekty jakości życia osób 60+ w Polsce w świetle badań jakościowych. Studia Ekonomiczne, 223, 257-267.
- Rusek, A. (2012). Wielowymiarowość humoru. Innowacje Psychologiczne. Studenckie Czasopismo Naukowe, 1.