Czy jestem gejem?

czy jestem gejem

Wielu z nas dorasta, zakładając z góry, że jesteśmy heteroseksualni. Jednak na późniejszych etapach życia może okazać się, że tak nie jest. Albo… że nie wiemy, jak naprawdę jest. Czy jestem heteroseksualny? Czy jestem gejem? Skąd wiedzieć na pewno?

Co dowodzi, że jestem gejem?

po czym poznać czy jestem gejem

Zdarza się, że mamy sny seksualne, myśli seksualne lub uczucie silnego pociągu do osób tej samej płci, co my.

Jednak żadna z tych rzeczy – ani sny, ani myśli seksualne, ani nawet fizyczny pociąg – nie musi koniecznie „dowodzić” Twojej orientacji.

Śnienie seksualne o kimś tej samej płci niekoniecznie oznacza, że ​​jesteś osobą homoseksualną. Śnienie seksualne o kimś przeciwnej płci z kolei niekoniecznie oznacza, że ​​jesteś osobą heteroseksualną.

Jeśli chodzi o orientację seksualną, zwykle mówimy o pociągu romantycznym (żywienie silnych uczuć romantycznych i pragnienie bycia z kimś w związku) i pociągu seksualnym (chęć zaangażowania się w aktywność seksualną).

Nasz pociąg seksulany i romantyczny kroczą krętymi ścieżkami – czasami seksualnie pociągają nas osoby płci przeciwnej, ale romantycznie obu płci, czasem oba pociągi są kompatybilne (czyli i romatycznie i seksualnie pociągają nas osoby tej samej lub przeciwnej płci), a czasem się krzyżują.

Warto mieć to na uwadze, rozważając swoje preferencje seksualne i romantyczne i zauważyć jak bardzo skomplikowany jest to teren i jak niełatwo jest tutaj jednoznacznie określić swoje upodobania.

Czy istnieje test na homoseksualizm?

Nie istnieje test, który łatwo i jednoznacznie pomógłby ci ustalić swoją orientację seksualną. Istnieją różne narzędzia psychologiczne, które są w stanie pomóc odnaleźć się na spektrum seksualności, ale do jasnego rozumienia własnych preferencji takie testy są niewystraczające.

Każda osoba jest wyjątkowa. Niezależnie od orientacji, mamy mnóstwo unikalnych dla siebie cech.

Nie musisz spełniać żadnych „kryteriów”, aby zakwalifikować się jako homoseksualista, heteroseksualista, biseksualista lub ktokolwiek inny.

To jest aspekt Twojej tożsamości, a nie podanie o pracę – możesz identyfikować się z dowolnym określeniem, które po prostu Ci odpowiada.

Skąd więc wiedzieć?

Nie ma „właściwego” sposobu na rozpoznanie swojej orientacji. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zbadać swoje uczucia i pomóc sobie w zrozumieniu sytuacji.

Przede wszystkim pozwól sobie prawdziwie wczuć się w swoje uczucia, potrzeby i preferencje. Trudno jest je zrozumieć, jeśli je ignorujesz lub im zaprzeczasz.

Niestety, społeczeństwo nie pomaga – nadal jest wielu ludzi piętnujących orientacje inne od heteroseksualnej. Ludzie, którzy nie wpisują się w termin „heteroseksualny”, często czują, że powinni tłumić swoje uczucia.

Jeśli zaczniesz identyfikować się z pewną orientacją, a później poczujesz, że jednak nie identyfikujesz się z nią – w porządku.

W porządku jest czuć się inaczej, zmieniać swoją tożsamość i poszukiwać prawdziwego siebie.

Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie?

Definicja homoseksualizmu

homoseksualizm

Skoro nie ma żadnych testów, a zakwalifikowanie się jako „homoseksualny” lub „heteroseksualny” zależy w głównej mierze od samodzielnego określenia swojej tożsamości – jak w świecie psychologii definiuje się homoseksualizm?

Termin ten próbowano dokładnie określić wiele razy i prace nad tym trwają od setek lat.

W różnych skalach i definicjach brano pod uwagę wiele czynników, w tym:

  • pociąg seksualny do osoby tej samej płci
  • awersję i odrzucenie od osób płci przeciwnej
  • fakt odbycia stosunku z osobą tej samej płci

Dość przełomowe było zaproponowanie przez Kinseya (w 1948 roku) skali od 0 (wyłącznie heteroseksualny) do 6 (wyłącznie homoseksualny). Jego podejście podkreślało, że orientacji seksualnej nie powinniśmy określać jedynie na dwie możliwości, bo istnieje całe spektrum pomiędzy nimi.

Początkowo w psychologi homoseksualizm był traktowany jako rodzaj dewiacji seksualnej i była wpisywana w listę zaburzeń. Jednak to podejście zmieniło się w latach 70’ XX wieku. 

Obecnie środowiska naukowe i związane ze zdrowiem (w tym Światowe Towarzystwo Psychiatryczne i Światowa Organizacja Zdrowia) są zgodne co do tego, że HOMOSEKSUALIZM JEST NORMALNYM WARIANTEM LUDZKIEJ SEKSUALNOŚCI i nie jest w żadnym stopniu zaburzeniem ani dewiacją.

Mity na temat homoseksualizmu

mity homoseksualizmu

Ponieważ temat homoseksualizmu budzi wiele silnych emocji w społeczeństwie, narosły wokół niego liczne stereotypy.

Niestety mogą one prowadzić nie tylko do dezinformacji, ale także dyskryminacji.

Poniżej wymienione poglądy nie są faktami, a jedynie utartymi stereotypami, które czasem potocznie stosuje się jako kryteria do zakwalifikowania kogoś jako osoba homoseksualna.

  1. Homoseksualista to człowiek zaburzony. Homoseksualistom przypisuje się różne zaburzenia, które miałyby wynikać z orientacji seksualnej (np. depresja, nerwice, zachowania agresywne). W rzeczywistości nie wykryto takiego powiązania, chociaż problemy ze zdrowiem psychicznym mogą pojawić się w reakcji na stres związany z dyskryminowaniem przez społeczeństwo.
  2. Homoseksualizm to przejęcie cech drugiej płci. Jest to przeświadczenie, że homoseksualiści mają problem z zaakceptowaniem swojej płci biologicznej, co prowadzi do transseksualizm lub transwestytyzmu. W innej formie oznacza to wyobrażanie „zniewieściałego” geja (delikatnego, przesadnie dbającego o wygląd) i „męskiej” lesbijki (dominującej, ubierającej się po męsku) jako typowych homoseksualistów.
  3. Homoseksualizm to zagrożenie dla dzieci. W tym stereotypie wierzy się, że homoseksualizmem można się w jakiś sposób „zarazić” lub, że homoseksualizm prowadzi do pedofilii.
  4. Wielu homoseksualistów to przestępcy. Jest to typowe nastawienie negatywne i selektywne przetwarzanie informacji, ponieważ nie wykryto większego odsetka kryminalnych zachowań wśród osób homoseksualnych, niż u heteroseksualnych.
  5. Homoseksualiści prowadzą rozwiązłe życie seksualne. Jest to pogląd, jakoby homoseksualizm oznaczał chęć do kontaktów intymnych z wieloma osobami tej samej płci. W rzeczywistości wielu homoseksualistów (podobnie jak heteroseksualistów) pragnie przywiązania i monogamii i nie ma zależności między orientacją a rozwiązłością seksualną.
Jak możesz sobie pomóc

Podsumowanie

Niestety, nie ma niezawodnych narzędzi do określania czyjejś orientacji seksualnej. Jeżeli masz problem z określeniem, czy jesteś osobą homoseksualną, to najważniejszeco możesz dla siebie zrobić, to uważnie wsłuchać się w swoje uczucia.

Nie musisz ich odkrywać przed innymi. Najważniejsze jest zbudowanie relacji z samym sobą, niezagłuszanie swoich instynktów i dobre poznanie własnych preferencji.

Choć w przeszłości homoseksualizm uznawano za zaburzenie – ważne, żeby pamiętać, że już tak nie jest. Na podstawie wiel badań i w miarę rozwoju wiedzy, świat naukowy doszedł do wniosku, że homoseksualizm nie jest zaburzeniem.

Niestety, z powodu określania w przeszłości homoseksualizmu jako dewiacji oraz z powodu silnych emocji i niezrozumienia homoseksualizmu – narosło wokół tematu wiele szkodliwych stereotypów. Ważne, aby zdawać sobie sprawę z ich istnienia, ale także z ich nieprawdziwości i szkodliwości.

Źródła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze artykuły