Drętwienie twarzy – co oznacza i jak sobie pomóc?

drętwienie twarzy

Drętwienie twarzy pojawiające się nagle, bez wyraźnej przyczyny i często powracające… Znasz ten problem?

Nie bagatelizuj go, gdyż może być symptomem poważnej choroby.

Poznaj przyczyny, które mogą wywoływać drętwienie, sprawdź czy w Twoim przypadku przyczyna nie tkwi w psychice i dowiedz się jak sobie radzić w takich sytuacjach.

Drętwienie twarzy: charakterystyczne objawy

Drętwienia różnych części ciała, w tym twarzy, określane przez lekarzy jako parestezje, to nieprzyjemne doznania pojawiające się nieoczekiwanie o różnych porach, czasem również w nocy, bez wyraźnego powodu.

Może je wywołać nawet delikatny dotyk. Zazwyczaj takie wrażenia czuciowe nie są adekwatne do intensywności dotyku i wydają się niewspółmiernie intensywne. Zwykle jednak szybko znikają.

Parestezje to tzw. czucie opaczne, czyli zaburzenia powodujące niezdolność do prawidłowego odbierania przez organizm różnego rodzaju wrażeń zmysłowych, co jest jedną z podstawowych funkcji układu nerwowego.

Drętwienie bywa określane przez pacjentów również jako:

  • mrowienie,
  • uczucie przechodzenia prądu,
  • pieczenie,
  • palenie,
  • uczucie ciepła lub zimna,
  • pulsowanie.

Bywa, że występuje okresowo w różnych miejscach ciała i wówczas nie ma powodu do obaw.

Jednak, gdy objawy utrzymują się i nie ustępują należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Wybierając się do lekarza zwróć uwagę na wszelkie okoliczności towarzyszące drętwieniu twarzy, ponieważ to one pomogą lekarzowi w diagnozie przyczyn problemu. Zwróć szczególną uwagę na:

  • miejsce nieprzyjemnych odczuć (np. drętwienie lewej strony twarzy, mrowienie policzka, uczucie pieczenia wokół ust),
  • okoliczności w których pojawia się mrowienie (np. pora dnia, w momencie stresu, po wypiciu kawy),
  • objawy towarzyszące drętwieniu twarzy (np. zawroty głowy),
  • spróbuj sobie przypomnieć wszelkie zmiany, które zaszły w Twoim życiu (np. zmiana diety, nowe leki, odstawienie leków).

Przyczyny drętwienia twarzy

drętwienie twarzy

Przyczyn drętwienia twarzy może być bardzo wiele, gdyż mogą je wywoływać różne schorzenia, dlatego w diagnozie niezwykle ważne jest wskazanie innych objawów towarzyszących.

Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się:

  • neuralgię nerwu trójdzielnego,
  • urazy w okolicy szyi,
  • choroby kręgosłupa,
  • migreny,
  • stwardnienie rozsiane,
  • zaburzenia elektrolitowe,
  • miażdżycę,
  • padaczkę,
  • boreliozę, która może prowadzić do zapalenia korzeni nerwowych i nerwów obwodowych,
  • stosowanie niektórych leków,
  • wylew,
  • cukrzycę,
  • tężyczkę,
  • niedoczynność tarczycy,
  • niewłaściwe stężenie makro- i mikroelementów w organizmie,
  • podłoże psychologiczne (szczególnie depresja i zaburzenia lękowe).

Jak widać drętwienie to objawy ze strony układu nerwowego, które mogą być oznaką bardzo wielu chorób, dlatego wymagają dokładnej diagnostyki.

Czy drętwienie twarzy to objaw choroby?

Mrowienie twarzy może, lecz nie musi być objawem choroby.

Czasem przyczyna tego nieprzyjemnego stanu jest łatwa do zlikwidowania – np. wystarczy uzupełnić brakujące mikroelementy, zmienić dietę lub przyjmowane leki.

Jednak mrowienie w ciele może być także poważnym objawem, dlatego utrzymujący się objaw wymaga konsultacji z lekarzem.

Psychogenne źródło parestezji

drętwienie twarzy

Występowanie objawów parestezji o tle psychogennym można podejrzewać wówczas, gdy wykonywane badania i konsultacje wykluczyły inne schorzenia.

Częstą przyczyną drętwienia twarzy jest lęk leżący u podłoża chorób takich jak nerwica czy depresja. Występowanie parestezji pojawia się często w nerwicy lękowej oraz zespole leku panicznego.

W takich przypadkach diagnostyka powinna być przeprowadzana przez lekarza psychiatrę, który podejmie odpowiednie leczenie ukierunkowane na przyczynę.

Więcej o stanach lękowych

Drętwienie twarzy a nerwica – psychologiczne źródła przykrych objawów

Objawy somatyczne w postaci drętwienia twarzy w nerwicy czy depresji mają swoje źródło w lęku leżącym u podstaw wielu chorób o podłożu psychicznym.

Parestezje są tutaj objawem wegetatywnym lęku.

Aby stwierdzić czy przyczyną parestezji jest podłoże psychiczne warto zaobserwować czy drętwieniu twarzy towarzyszą również inne objawy.

Mogą to być symptomy ze strony ciała takie jak: przyspieszone tętno, problemy żołądkowe, ucisk w gardle, wzrost ciśnienia.

Bóle, napięcia mięśniowe i parestezje towarzyszące powyższym objawom mogą wskazywać na ich psychogenne tło.

Drętwienie twarzy często pojawia się również w zespole lęku panicznego, któremu towarzyszy hiperwentylacja.

Wszystko o nerwicy lękowej

Jak wygląda leczenie?

 width=

Jeśli drętwienie twarzy jest objawem regularnym i nawracającym należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas do odpowiedniego specjalisty.

Przeprowadzi on z nami wywiad kliniczny, podczas którego zapyta o inne objawy towarzyszące, przebyte choroby, zabiegi czy zażywane leki, które również mogą powodować parestezje.

Występowanie parestezji wymaga badania neurologicznego oraz, w zależności od podejrzewanych przez lekarza przyczyn, badań dodatkowych.

Skuteczna terapia drętwienia twarzy polega na eliminowaniu przyczyn dolegliwości, czyli skupia się na leczeniu schorzenia podstawowego. Po odpowiednim zdiagnozowaniu stosuje się leczenie objawowe, polegające na stopniowym eliminowaniu przyczyny wystąpienia parestezji.

Jeśli są nią zaburzenia o charakterze psychicznym niezbędna jest psychoterapia metodą poznawczo-behawioralną, często prowadzona równolegle z farmakoterapią, w której wykorzystuje się zazwyczaj leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe.

Celem psychoterapii jest nauczenie pacjenta nowych wzorców zachowań i sposobów radzenia sobie z chorobą w różnych sytuacjach.

Bardzo ważnym elementem terapii w chorobach o podłożu psychogennym jest również psychoedukacja pacjenta, która pomaga mu zrozumieć mechanizmy powstawania choroby.

Akceptacja choroby to pierwszy ważny krok, który pozwala skupić się na opanowywaniu lęku, a nie na walce z chorobą.

Jak sobie radzić samemu – sposoby na drętwienie twarzy

drętwienie twarzy

Warto również pamiętać o kilku kwestiach, które mogą nam pomóc złagodzić przykre objawy drętwienia twarzy w chorobach o tle psychogennym. Ważne aspekty autoterapii to:

Dieta

Jedną z przyczyn występowania drętwienia twarzy mogą być zaburzenia elektrolitowe organizmu, które często pojawiają się, gdy żyjemy w stresie. Nerwica czy depresja jest więc tu czynnikiem sprzyjającym temu zjawisku.

Gdy nasz organizm ma zbyt niski poziom magnezu, potasu czy wapnia to objawy drętwienia mogą się nasilać. Dlatego warto zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę.

Relaksacja

Relaksacja, ćwiczenia oddechowe czy medytacja pomagają wyciszyć się, rozluźnić, a tym samym obniżyć poziom lęku i zmniejszyć stres. Często zaleca się trening relaksacyjny metodą Jacobsona, który pomaga w rozluźnianiu napiętych mięśni.

Pamiętajmy, że kiedy jesteśmy zrelaksowani fizycznie następuje również odprężenie psychiczne.

Najlepsze techniki i ćwiczenia relaksacyjne

Preparaty ziołowe w leczeniu nerwic

W niektórych przypadkach korzystny wpływ na leczenie chorego z nerwicą czy depresją mają preparaty ziołowe, które łagodzą objawy nerwic, działają uspokajająco, relaksująco i poprawiają nastrój.

Wśród ziół wymienić należy: melisę, korzeń kozłka lekarskiego, szyszki chmielu, dziurawiec, lipę, ziele męczennicy cielistej, kwiat lawendy lekarskiej.

Zioła na nerwicę – praktyczny przegląd

Sen

W leczeniu zaburzeń nerwicowych bardzo ważne jest dbanie o odpowiednią ilość snu, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nadmiar stresu i zmęczenie może sprzyjać nasileniu objawów. Kładźmy się spać o stałej porze, unikajmy picia kawy czy napojów energetyzujących w godzinach popołudniowych. Zadbajmy o odpowiednie warunki do snu, czyli ciszę.

Aktywność fizyczna

W walce z zaburzeniami lękowymi, takimi jak nerwica czy depresja i ich przykrymi objawami pomocna jest również aktywność fizyczna. Ćwiczenia fizyczne i ruch to sprawdzona metoda na utrzymanie zarówno zdrowego ciała jak i zdrowia psychicznego.

Podczas aktywności wydzielane są endorfiny, czyli hormony szczęścia, które łagodzą napięcia i poprawiają samopoczucie.

Ćwiczenia oddechowe

W czasie napadu paniki, któremu towarzyszy hiperwentylacja i drętwienie twarzy, należy postarać się unormować oddech poprzez głębokie, powolne i spokojne oddychanie. Osoba towarzysząca choremu może zaproponować, aby oddychał razem z nią w jej tempie. Możemy również spróbować oddychać z przyłożoną do ust papierową lub foliową torebką.

Regularne przyjmowanie leków

W przypadku, gdy przyczyną drętwienia jest nerwica lub depresja pamiętajmy o regularnym przyjmowaniu leków. Nigdy nie przerywajmy leczenia bez konsultacji z lekarzem, nawet jeśli objawy ustąpią. Często ich nawrót ma miejsce właśnie wtedy, gdy przerwiemy stosowanie leków. Długość leczenia lekarz ustala indywidualnie w przypadku każdego pacjenta.

Stosowanie się do powyższych wskazówek oraz zaleceń lekarza pomaga w znacznym stopniu zmniejszyć częstotliwość oraz objawy drętwienia twarzy.

Podsumowanie

Drętwienie twarzy to nie przyjemny objaw, który powinien być dla nas ostrzeżeniem. Choć może pojawić się na krótko i przejść samoistnie, albo mieć proste do zlikwidowania przyczyny – może być też objawem poważnej choroby lub zaburzenia.

Wśród potencjalnych przyczyn mrowienia twarzy znajdują się też powody o tle psychicznym – szczególnie zaburzenia lękowe (tzw. nerwice) oraz depresja. 

Z nieprzyjemnym objawem drętwienia twarzy można sobie radzić na różne sposoby, jeżeli jednak stan ten się utrzymuje, należy zdecydowanie zasięgnąć opinii lekarza.

Źródła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze artykuły