Niezawodne leki na nerwicę – czy istnieją naprawdę?

Niezawodne leki na nerwicę – czy istnieją naprawdę?

Zastanawiasz się czy leczenie nerwicy jest możliwe?Czy leki na nerwicę są naprawdę skuteczne?

W naszym artykule znajdziesz całościowy przegląd sposobów leczenia nerwicy oraz mnóstwo praktycznych porad jak pomóc sobie samemu i jakie metody leczenia wybrać.

Czym jest nerwica?

leki na nerwice

Pojęcie „nerwica” jest w języku potocznym mocno zakorzenione i chętnie się nim posługują nawet lekarze, choć w fachowych opracowaniach pojawia się określenie „zaburzenia lękowe”.

Klasyfikacja zaburzeń nerwicowych zmieniła się w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Trudności z opisaniem poszczególnych rodzajów nerwic wynikają przede wszystkim z tego, że różne objawy i zaburzenia nastroju, typowe dla nerwic, mogą występować zarówno w innych zaburzeniach psychicznych, chorobach somatycznych, jak i w tzw. normie psychicznej.

Nerwice to grupa zaburzeń objawiających się w bardzo różnorodny sposób, a tym, co odróżnia je od innych zaburzeń psychicznych, jest fakt, że chory najczęściej jest świadomy absurdalności swoich lęków. Kiedy myśli racjonalnie, wie, że nie ma się czego obawiać, ale kiedy styka się z sytuacją lub osobą które stanowią problem, pojawia się lęk, na który rozsądne myślenie nie ma najmniejszego wpływu.

Poznaj skuteczne techniki!
Zapisz się na bezpłatny kurs mailowy, który nauczy Cię skutecznej walki z lękami i nerwicą. Krok po kroku poprowadzę Cię przez najskuteczniejsze techniki! Natalia Kocur
We hate spam. Your email address will not be sold or shared with anyone else.

Liczne objawy fizyczne powinny zostać uważnie zbadane, aby wykluczyć istnienie wielu groźnych chorób. Jeśli po wyeliminowaniu zaburzeń pracy serca, tarczycy, chorób żołądka i innych, lekarz nie znajduje żadnych przyczyn fizycznych dolegliwości, a objawom towarzyszy uczucie lęku, z dużym prawdopodobieństwem można mówić o zaburzeniu lęku.

Nerwice dotykają ludzi w różnym wieku. Mogą się pojawić u dzieci, ale dotykają najczęściej osób między 25. a 45. rokiem życia.

Objawy nerwic

Można się pokusić o stwierdzenie, że każdy objaw chorobowy, każdy sygnał, jaki wysyła nam organizm, może być objawem nerwicy. Istotne jest to, że towarzyszy im nagły atak lęku (w agorafobii lub lęku napadowym) lub stałe obawy, niepokój, tak zwany „lęk wolnopłynący”.

Objawy nerwicy dotyczące ciała, to:

 • ucisk w klatce piersiowej,
 • trudności w oddychaniu,
 • kołatanie serca,
 • suchość w ustach,
 • szum w uszach,
 • bóle głowy,
 • nadmierne pocenie się,
 • mdłości,
 • drżenie rąk,
 • tiki nerwowe,
 • zaburzenia w sferze seksualnej.
Więcej o objawach nerwicy

 

Rodzaje nerwic

Jest wiele rodzajów nerwic. Według obecnie obowiązującej klasyfikacji ICD-10 wyróżnia się:

leki na nerwice

Wszystkie te zaburzenia mogą prowadzić do „lęku przed lękiem”, kiedy chory zaczyna bardziej obawiać się objawów i swojej reakcji, niż samego źródła lęku. Wspólnym czynnikiem dla nich wszystkich jest także to, że osoba chora, po pewnym czasie zaczyna unikać tego, co wywołuje uczucie lęku. Może to się przekładać na poważne problemy w życiu codziennym: trudności w pracy, zubożenie życia towarzyskiego, osamotnienie, wyalienowanie.

Precyzyjne rozpoznanie rodzaju zaburzenia jest bardzo istotne ze względu na to, że od niego uwarunkowane jest leczenie. Inaczej leczy się fobie, a inaczej lęk uogólniony.

Sposoby leczenia nerwic

Jeśli od wielu lat cierpisz z powodu zaburzeń lękowych, z pewnością wiesz, że oferta różnorodnych form ich leczenia jest ogromna. Z pomocą przychodzi zarówno medycyna i leczenie farmakologiczne, jak i wiele terapii oraz metod alternatywnych. Może to być przyczyną dezorientacji i zagubienia, zwłaszcza, że każda z tych metod reklamowana jest jako najlepsza i najskuteczniejsza.

Jeśli masz wątpliwości związane z  metodą leczenia nerwicy  – zapytaj mnie mailowo!

W przypadku tych form leczenia, które nie zostały zbadane odpowiednio obiektywnymi metodami badań, może zadziałać efekt placebo. Dlaczego placebo działa, nie zostało jeszcze wyjaśnione.

Jak odróżnić metody sprawdzone od szamanizmu? Prawdziwe leczenie od czczych obietnic? Jak zyskać pewność, że metoda jest potwierdzona naukowo, skoro wszelkiej maści uzdrowiciele zapewniają, że to właśnie ich terapie są dobre?

Jak pokonać lęk?

 

Należy z ograniczonym zaufaniem traktować wszystkich tych „specjalistów”, którzy twierdzą, że jest tylko jeden sposób leczenia, a wszystkie inne są nieskuteczne. Pozostaje to w sprzeczności z dotychczasową wiedzą o nerwicach i ich leczeniu.

Strzec się również należy tych terapii, które mają być skuteczne na wszystko. Każda dolegliwość jest inna, każda ma inne przyczyny, każdy człowiek jest inny, więc trzeba go leczyć w odmienny sposób. Ktoś, kto holistycznie leczy wszystkie problemy – począwszy od alergii po choroby psychiczne, tak naprawdę tylko sięga do Twojej kieszeni.

Wśród metod leczenia nerwic, za skuteczne (co potwierdzone zostało licznymi badaniami) uważa się przede wszystkim psychoterapię oraz farmakoterapię. Wiele wskazuje na to, że najkorzystniejsze jest łączenie obu tych metod – początkowo podanie leków, a gdy stan się ustabilizuje, włączenie psychoterapii i kontynuowanie jej przez pewien czas po rezygnacji z farmaceutyków.

Leczenie nerwic – psychoterapie

Terapia terapii nierówna. Nie każda metoda ma taką samą skuteczność, ale w przypadku terapii prowadzonej pod opieką psychologa jedno jest pewne: bardzo dużo zależy tu od relacji, jaka się tworzy między pacjentem a terapeutą. Musi istnieć kontakt, zaufanie i porozumienie.

Same techniki terapeutyczne mają podnieść skuteczność leczenia, ale nie od dziś są one przyczyną wielu sporów. Obecnie w leczeniu nerwic stosuje się między innymi terapie:

Warto przy tym zaznaczyć, że najskuteczniejszą w terapii krótkoterminowej okazuje się być terapia poznawczo-behawioralna. Jej skuteczność rośnie, gdy w początkowym etapie leczenia zostanie ona połączona z leczeniem farmakologicznym.

Leki na nerwicę – farmakoterapia

Uwaga: nigdy nie podejmuj się stosowania leków bez konsultacji z lekarzem: grozi to poważnym uszkodzeniem zdrowia lub śmiercią!!!leki na nerwice

W leczeniu nerwic stosuje się w zasadzie dwa rodzaje leków – typowe leki przeciwlękowe zwane anksjolitycznymi oraz leki przeciwdepresyjne, które mają również działanie przeciwlękowe.

Dostępne są różne opcje leczenia farmakologicznego nerwic. To, jakie lekarz w pierwszej kolejności wybierze leki – jeśli zdecyduje się na taką właśnie formę leczenia – zależy od wielu czynników, takich jak:

 • inne, zażywane preparaty,
 • historia choroby oraz leczenia,
 • indywidualna reakcja na leki (na każdego mogą one mieć nieco inny wpływ, nawet gdy leczone jest to samo zaburzenie),
 • skutki uboczne (uciążliwe czy poważne skutki uboczne mogą przeważać nad korzyściami płynącymi ze stosowania danego preparatu),
 • stosunek pacjenta do leczenia – są osoby, które nie chcą zażywać żadnych medykamentów.

Rodzaje leków przeciwlękowych

Benzodiazepiny

To najczęściej stosowana grupa leków, gdy potrzebne jest natychmiastowe, uspokajające działanie. Łagodzą niepokój, działają tonująco na układ nerwowy.

Często stosowane benzodiazepiny to: alprazolam, lorazepam, klonazepan, diazepam – te substancje sprzedawane są pod różnymi nazwami handlowymi.

Nie należy ich stosować w dużej ilości ani zbyt długo, ponieważ mają działanie silnie uzależniające, a po pewnym czasie ich regularnego zażywania, konieczne jest zwiększenie dawki, aby uzyskać ten sam efekt leczenia. Po odstawieniu leku, osoba uzależniona ma szereg nieprzyjemnych objawów odstawienia, jest też ryzyko, że wrócą objawy nerwicy.

Jak każdy lek, benzodiazepiny mają działania uboczne, do częstych należą:

 • senność,
 • zawroty głowy,
 • nudności,
 • ból głowy,
 • trudności w koncentracji uwagi,
 • zmęczenie.

Dlatego też przy zażywaniu preparatów z tej grupy nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani pracować przy maszynach.

Buspiron

Ten lek z grupy azapironów działa po dłuższym okresie stosowania (co najmniej 2 tygodnie, czasem dłużej), dlatego nie nadaje się do leczenia nerwic z atakami paniki, stosuje się go natomiast w zaburzeniach o charakterze przewlekłym. Nie uzależnia.

Leki przeciwdepresyjne

Leki z tej grupy mają działanie przeciwlękowe, ale stosuje się je przede wszystkim w leczeniu depresji – stąd ich nazwa. Mechanizm ich działania sprowadza się do wprowadzeniu zmian w neuroprzekaźnikach (głównie regulują ich ilość, ale z wykorzystaniem różnych mechanizmów). Są to substancje, które przenoszą informację między poszczególnymi komórkami nerwowymi, mają zatem wpływ na nastrój człowieka.

Najczęściej stosowane są leki SSRI, czyli  selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny oraz inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI). Można je zażywać w celu leczenia wszystkich nerwic, ale ich działanie zaczyna się dopiero po około 2 tygodniach.

W pierwszych dniach może pojawić się reakcja paradoksalna, czyli przeciwieństwo oczekiwanych efektów, zatem nasili się niepokój, kłopoty z zaspaniem, nudności. Mija to pewnym czasie zażywania leków, nie warto więc z nich rezygnować w tym najtrudniejszym, początkowym okresie.

Leki SSRI to na przykład: citalopram, escitalopram, fluoksetyna, paroksetyna, fluwoksamina i sertralina, natomiast SNRI to przede wszystkim wenlafaksyna, ale też duloksetyna, klowoksamina czy bicifidyna.

Najlepsze sposoby na nerwicę

 

Skutki uboczne, zarówno SSRI, jak i SNRI, mogą obejmować:

 • nudności,
 • nerwowość lub niepokój,
 • zawroty głowy,
 • zaburzenie funkcji seksualnych,
 • senność,
 • bezsenność,
 • wzrost masy ciała lub jej utrata,
 • ból głowy,
 • suchość w ustach,
 • wymioty,
 • biegunka.

Do nieco innej grupy należą leki TLPD (trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne), takie jak imipramina, klomipramina czy opipramol. One również wpływają na równowagę neuroprzekaźników, ale działają w nieco inny sposób, więc mogą się sprawdzić u osób, u których leki SSRI czy SNRI nie spełniły swego zadania.

Jest jeszcze jedna grupa preparatów stosowana w leczeniu nerwic, a podawana w przypadku fobii społecznej. Są to preparaty należące do beta-adrenolityków. Leki te podawane są zwykle w chorobie niedokrwiennej serca i przy nadciśnieniu tętniczym, ale propranolol czy metoprolol łagodzą objawy psychosomatyczne nerwicy: likwidują drżenia, pocenie się, kołatanie serca.

W przypadku lęku scenicznego czy nadmiernej tremy, beta-adrenolityki pomagają zapanować nad objawami. Dzięki temu nie dochodzi do wyzwolenia „lęku przed lękiem”.

Kojąca moc ziół

Właściwości lecznicze ziół są znane od dawna. Wykorzystanie tej wiedzy w praktyce pozwala zastąpić lub leki na nerwicewspomóc leczenie nerwic. Ponieważ jednak zioła mogą mieć równie silne działanie, jak leki syntetyczne, kuracja nimi również powinna odbywać się pod kontrolą specjalisty.

Zioła najbezpieczniej jest kupować w aptekach i sklepach zielarskich. Znaczenie ma bowiem nie tylko samo zioło, ale też sposób jego pozyskiwania, obróbka i przechowywanie.

Sprawdzone zioła na nerwicę:

Dziurawiec zwyczajny

to zioło o działaniu uspokajającym, ale też przeciwzapalnym, bakteriobójczym. Wzmacnia naczynia włosowate i korzystnie działa na skórę. Zawiera flawonoidy, garbniki, olejek eteryczny, fenole, ale także substancję uczulającą na światło – hiperycynę (w czasie zażywania dziurawca nie wolno się opalać).

Kozłek lekarski

jego kłącze zawiera substancje czynne o charakterze estrowym, olejki lotne, terpeny, kwasy. Polecany jest w stanach napięcia nerwowego, lęku, nadpobudliwości nerwowej, trudnościach z zasypianiem, wszelkich nerwicach. Nie należy go stosować przez dłuższy czas, ponieważ może być przyczyną zaburzeń pracy układu pokarmowego.

Mięta pieprzowa

działa rozkurczowo, przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie oraz uspokajająco. Zawiera olejki eteryczne (mentol), kwas askorbinowy, karoten i rutynę. Bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu nerwic, którym towarzyszą objawy ze strony układu pokarmowego. Nie stosować w przypadku uczulenia.

Lawenda lekarska

ma działanie antyseptyczne, bakteriobójcze, uspokajające. Stosowana w łagodzeniu dolegliwości górnych dróg oddechowych, przy nadpobudliwości, zdenerwowaniu, korzystnie wpływa na stan skóry. Nie stosować w ostrych stanach zapalnych układu pokarmowego, przy chorobach wątroby i nerek.

Melisa lekarska

działa uspokajająco, nasennie, rozkurczowo, przeciwzapalnie. Zmniejsza nadmierne napięcie układu nerwowego, jest bardzo dobrze tolerowana przez osoby cierpiące na objawy nerwicowe.

Szałwia lekarska

działa przeciwzapalnie, rozkurczowo, hamuje nadmierną potliwość, koi nerwy.

Mieszanki ziołowe

Z wymienionych wyżej ziół można przygotować mieszanki, które po odpowiednim przygotowaniu, spożywane regularnie, mają działanie tonizujące, uspokajające.

Napar z ziela dziurawca: 3 dag kwiatów i ziela zalewamy 1 litrem wody i gotujemy 2 minuty, odstawiamy na kilka minut. Pijemy po ostygnięciu – 3 razy dziennie po pół szklanki.

Napar z dziurawca z dodatkiem mięty: 1 łyżkę kwiatów i ziela dziurawca oraz 1 łyżkę liści mięty zalewamy szklanką wrzątku. Gotujemy 2 minuty, odstawiamy na 30 minut i pijemy 2 razy dziennie po 1 szklance.

Napar z lawendy: 2 łyżki kwiatów zalać 3 szklankami wrzątku. Przykryć, po 15 minutach odcedzić, pić 3 razy dziennie po 1 szklance.

Napar z melisy: 1 łyżkę ziela zalać szklanką wrzątku, odstawić na 15 minut. Pić w porcjach podzielonych w ciągu dnia.

Mieszanka na nerwicę: 1 dag kwiatów i ziela dziurawca, 1 dag mięty pieprzowej, 3 dag kłącza kozłka, 1 dag kwiatów lawendy, 2 dag melisy. 2 łyżki mieszanki zalewamy ½ litra gorącej wody, odstawiamy na 3 godziny. Następnie połowę odlewamy, a połowę gotujemy przez 2 minuty – płyny mieszamy z sobą. Ciepłą herbatkę pijemy 2 razy dziennie po 1 szklance.

Mieszanka kojąca nerwy: zmieszać po 1 łyżeczce kłącza kozłka, ziela serdecznika, liścia mięty, liścia szałwii oraz melisy. Do termosu wsypujemy 1 i ½ łyżki mieszanki, zalewamy wrzącą wodą i zostawiamy na godzinę. Pijemy 2/3 szklanki 2 razy dziennie.

Mieszanka na nerwicę żołądka: miętę, szałwię i dziurawiec mieszamy w równych proporcjach. 1 łyżkę mieszanki zalewamy wrzątkiem, odstawimy do wystygnięcia. Pijemy 3 razy dziennie po pół szklanki.

Kąpiel z mięty: 1 dag liści zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy do przestygnięcia. Po odcedzeniu dolewamy do kąpieli.

Leczenie wymaga wiele pracy nad sobą, swoimi myślami, zmianą nastawienia do siebie i stosunku do świata. Jest możliwe, ale nie przychodzi lekko. Leki na nerwicę mogą w tym bardzo pomóc.

Polecam Ci  inne moje artykuły:

Poznaj skuteczne techniki!
Zapisz się na bezpłatny kurs mailowy, który nauczy Cię skutecznej walki z lękami i nerwicą. Krok po kroku poprowadzę Cię przez najskuteczniejsze techniki! Natalia Kocur
We hate spam. Your email address will not be sold or shared with anyone else.

Dodaj komentarz

Zamów bezpłatną konsultację psychologiczną 

(20 minut)