Nerwica lękowa – objawy, przyczyny i sposoby

Nerwica lękowa – objawy, przyczyny i sposoby

Nerwica lękowa

Nerwica lękowa, zaburzenia lękowe czy zaburzenia nerwicowe? Spotykamy się z różnymi pojęciami i panuje dość duże zamieszanie co oznaczają poszczególne nazwy. Wyjaśnijmy więc czym jest nerwica lękowa, jak inaczej jest nazywana oraz jakie są jej objawy, przyczyny i co najważniejsze:  sposoby radzenia sobie z nią.

Pojęcie nerwicy lękowej

Nerwica to inna nazwa na zaburzenia lękowe. Wyróżniamy wiele rodzajów nerwic, czyli zaburzeń lękowych.

Nerwica lękowa odpowiada zespołowi lęku uogólnionemu według klasyfikacji używanej przez psychologów. Nerwica natręctw natomiast to inaczej zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Tyle celem uporządkowania pojęć.

Nerwica lękowa to zatem inaczej uogólniony lęk. Oznacza to, że osoba cierpiąca na nerwicę lękową odczuwa lęk, którego przyczyny często nie można przypisać żadnemu konkretnemy wydarzeniu. Jest to tzw. lęk wolnopłynący, czyli uczucie niepokoju, które utrzymuje się przez dłuższy czas.

Objawy nerwicy lękowej

Typowi objawami wskazujący na to, że mamy do czynienia z nerwicą lękową, czy też zespołem lęku uogólnionego są:

  • lęk i obawy związane ze zwyczajnymi codziennymi sprawami i wydarzeniami
  • brak kontroli nad tym uczuciem lub jego objawami
  • występuje przynajmniej kilka z następującyh objawów: nerwowość, napięcie emocjonalne i niespokojne zachowanie; drażliwość; napięcie mięśni; problemy z koncetracją lub uczucie pustki w głowie; problemy ze snem; nadmierne męczenie się; bóle brzucha lub dolegliwości związane z układem pokarmowym; palpitacje lub przyspieszony rytm serca; nadmierne pocenie się; suchość w ustach; drżenie ciała; nadmierna reakcja w przypadku przestraszenia; trudności z oddychaniem; ból w klatce piersiowej; uczucie dławienia się; uderzenia zimna lub gorąca; drętwienie lub mrowienie; zawroty głowy
  • powyższe objawy nie można wyjaśnić np. działem leków lub problemami typowo zdrowotnymi (chorobami somatycznymi)
  • objawy te utrzymują się przez dłuższy czas (kilka miesięcy)
Więcej o objawach nerwicy

 

Przyczyny nerwicy lękowej

Różne są przyczyny powstawania nerwicy lękowej.

Przyczyny genetyczne: badania pokazują, że jest to zaburzenie w pewnym stopniu dziedziczne, dzieci osób z tym zaburzeniem mają kilkakrotnie większą szansę na to, że będą cierpiały na nerwicę lękową niż ich rówieśnicy, których rodzice są zdrowi.

Przyczyny neurologiczne (biologiczne): nieprawidłowości w działaniu i wytwarzaniu neuroprzekaźników, działania systemu reakcji stresowej a także wydzielania hormonów.

Przyczyny psychologiczne: rodzaj więzi zbudowanej z rodzicami lub opiekunami w dzieciństwie, sposób odbierania i interpretowania rzeczywistości i nadmierna uwaga skupiona na czynnikach negatywnych, wyuczone, specyficzne wzorce reagowania na sytuacje trudne czy stresowe.

Leczenie nerwicy lękowej

Stosuje się zarówno psychoterapię jak i środki farmakologiczne jako sposoby walki z nerwicą lękową. Najlepiej sprawdza się psychoterapia poznawcza i behawioralna, które uczą innego spoglądania na otaczającą rzeczywistość, umiejętności relaksacji i rozluźniania się oraz regulowania i kontroli emocji. Koniecznym elementem takiej terapii są ćwiczenia związane z każdym z tych tematów i ich doskonalenie w praktyce. Badania pokazują dużą skuteczność tego typu postępowania, co jest pocieszające, bo oznacza, że nerwica lękowa jest problemem który można rozwiązać.

Najlepsze sposoby na nerwicę?

 

Poznaj skuteczne techniki!
Zapisz się na bezpłatny kurs mailowy, który nauczy Cię skutecznej walki z lękami i nerwicą. Krok po kroku poprowadzę Cię przez najskuteczniejsze techniki! Natalia Kocur
We hate spam. Your email address will not be sold or shared with anyone else.

Zamów bezpłatną konsultację psychologiczną 

(20 minut)