Nerwica lękowa – unikanie jak błędne koło

Nerwica lękowa – unikanie jak błędne koło

Nerwica lękowa charakteryzuje się bardzo szczególną cechą, która powoduje, że przypadłość ta ma skłonność do pogłębiania się. Unikanie bowiem trudnych sytuacji wzmacnia lęk przed stawieniem im czoła. To błędne koło unikania konfrontacji pogłębia problemy osób dotkniętych nerwicą lękową. Nerwica lękowa: unikanie to nie temat tabu – dowiedz się więcej na ten temat!

Więcej o objawach nerwicy

 

Najlepiej opisać to na przykładzie lęku przed ekspozycją społeczną, czyli inaczej mówiąc lęku przed spotkaniami z ludźmi. Lęk ten powoduje oczywiście, że osoba nim dotknięta stara się unikać sytuacji, które niosą za soba ryzyko spotkań z innymi ludźmi. Czyli np. uroczystości rodzinnych czy firmowych, spotkań w kawiarni czy restauracji. Nerwica lękowa może się odnosić do bardzo wielu sytuacji. Jednocześnie w samej swej istocie skłania Cię do unikania trudnych sytuacji. Czyli w naszym przykładzie unikasz wyjścia na spotkanie ze znajomymi.

Mechanizm błędnego koła

Powoduje to jednak, że przy kolejnej takiej okazji Twój lęk będzie jeszcze silniejszy ponieważ poprzednim razem Twoje unikanie przyniosło skutek w postaci uniknięcia nieprzyjemnych uczuć. Innymi słowy miałaś/eś rację a to tylko wzmaga Twój lęk.

Wpadając w pułapkę unikania w nerwicy lękowej pielęgnujesz więc swoje lęki i obawy. Jedynym sposobem na przełamanie błędnego koła unikania w nerwicy lękowej jest konfrontacja z trudnymi sytuacjami, która da Ci szanse na negatywne zweryfikowanie Twoich założeń. Innymi słowy przekonasz się, że nie ma się czego bać i Twój lęk znacznie zmaleje.

Najlepsze sposoby na nerwicę?

 

W ten sposób Twoje wartości i pragnienia wyrwania się z nerwicy będą kierowały Twoimi działaniami i w konsekwencji uczuciami a nie odwrotnie.

Więcej na temat sposobów radzenia sobie z nerwicą lękową znajdziesz tutaj

Poznaj skuteczne techniki!
Zapisz się na bezpłatny kurs mailowy, który nauczy Cię skutecznej walki z lękami i nerwicą. Krok po kroku poprowadzę Cię przez najskuteczniejsze techniki! Natalia Kocur
We hate spam. Your email address will not be sold or shared with anyone else.

Zamów bezpłatną konsultację psychologiczną 

(20 minut)