Objawy nerwicy żołądka (i jak możesz sobie pomóc)

objawy nerwicy żołądka

Zmagasz się z dolegliwościami, których lekarze nie są w stanie przypisać do żadnej choroby?

Może podejrzewasz, że to objawy nerwicy żołądka?

Sprawdź po czym rozpoznać czy to nerwica i poznaj kilka prostych sposobów, by pomóc samemu sobie.

Trudność z tego typu problemami polega na określeniu przyczyn przykrych objawów:
czy leżą one w psychice, czy w samym tylko ciele?

Objawy nerwicy żołądka, choć wywołane stanem ducha, mogą być niestety łatwo pomylone z objawami typowych chorób somatycznych – na przykład wrzodów.

Czym jest nerwica żołądka?

Nerwica żołądka to jedno z wielu zaburzeń psychosomatycznych, czyli takich, które odzwierciedlają dwustronną zależność między psychiką a ciałem i jego funkcjonowaniem. Poza nerwicą żołądka, możemy do tej kategorii zaliczyć np. inne nerwice narządowe, zaburzenia snu, czy łaknienia.

Nerwica żołądka jako kategoria chorobowa

objawy nerwicy żołądka

Nerwicę żołądka możemy odnaleźć w obu powszechnie stosowanych klasyfikacjach przy problemach natury psychicznej: ICD, czyli Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych oraz DSM, czyli Diagnostyczny i statystyczny podręcznik zaburzeń psychicznych.

W ICD nerwica żołądka jest przykładem zaburzenia wegetatywnego występującego pod postacią somatyczną (są to po prostu reakcje ciała na przyczyny psychiczne) – odnajdziemy dla niej miejsce w kodzie F45.3. W tej kategorii poza interesującą nas nerwicą żołądka, znajdziemy także między innymi nerwicę serca, czy psychogenne (pochodzące od psychiki) formy biegunki, czkawki i kaszlu.

W klasyfikacji DSM-IV zaburzenia somatyczne zostały przyjęte jako takie stany, w których czynniki psychologiczne mają wpływ na stan fizyczny. Bodźce psychologiczne są postrzegane jako wyraźnie powiązane z początkiem występowania objawów lub ich zaostrzeniem.

Przyczyny nerwicy żołądka

Jednym z podejść, którego pionierem jest Walter Cannon, jest wyjaśnianie nerwicy żołądka za pomocą wpływu emocji na funkcjonowanie organizmu.

objawy nerwicy żołądka

Niektóre emocje – najczęściej podawany jest przykład strachu – bezpośrednio wpływają na organizm, wprowadzając go w stan gotowości: „uciekaj albo walcz” (można obserwować wtedy np. przyśpieszone tętno). Długotrwały stan przeżywania takiej emocji może wpłynąć na organizm, a nawet wywoływać zmiany w poszczególnych narządach i powodować choroby.

Badania Cannona kontynuował Hans Selye, dochodząc do wniosku, że „choroby powstają wskutek działania niespecyficznego stresora na narząd, który jest konstytucjonalnie słaby”. Stresorem są wszystkie możliwe czynniki działające stresująco na organizm – nie są one stresorami same w sobie, lecz poprzez ich interpretację.

Na przykład dla niektórych szczekania psa może być bardzo poważnym stresorem, a dla innych praktycznie w ogóle.

Długotrwały stres może po pewnym czasie znaleźć swoje odbicie w objawach somatycznych, a nawet powodować konkretne choroby. Udowodnione jest, że przewlekły stres wpływa na organizm osłabiająco.

Co konkretnie powoduje nerwicę żołądka (i inne choroby ciała o podłożu psychicznym)?

  1. Częste i długie bycie wystawionym na stresory (czyli czynniki stresujące: czynniki te są indywidualnie określone dla każdego)
  2. Stresujące sytuacje życiowe (np. praca obfitująca w ciągły stres, domowe konflikty, niepewna sytuacja życiowa – poczucie zagrożenia np. finansowego)
  3. Częste i długie przeżywanie emocji negatywnych (szczególnie pobudzających, takich jak np. strach)
  4. Przemęczenie i przepracowanie (duża ilość obowiązków, długie funkcjonowanie bez przerwy na odpoczynek)
  5. Brak regeneracji organizmu (brak przerw podczas aktywności, niedbanie o odpowiednią ilość i jakość snu, nieodpowiednia dieta, brak ruchu, nieregularny styl życia)

Objawy nerwicy żołądka

Aby zdiagnozować nerwicę żołądka musi wystąpić kilku elementów.

Pacjent opisuje swoje dolegliwości w taki sposób, jakby wynikały one z nieprawidłowości danego narządu. Oznacza to na przykład skarżenie się na ból żołądka, a nie skarżenie się na stresowe napięcie w brzuchu.

Więcej o objawach nerwicy

Poza tym wymienia się dwa rodzaje objawów:

– objawy odnoszące się do faktycznych nieprawidłowości ciała: biegunka, zaparcia, nudności, wymioty, częste odbijanie pokarmów, wzdęcia, zgaga

objawy nerwicy żołądka

subiektywne skargi, które nie są tak specyficzne: bóle brzucha, zlokalizowane głównie w okolicach żołądka, ciężar i uczucie ścisku. Rzadziej pojawiają się także niesmak w ustach lub język obłożony, czy też płynna wydzielina z odbytu.

Ważny dla diagnozy jest też długi czas utrzymywania się objawów i wcześniejsza historia pacjenta z podstawową opieką medyczną, która nie wykazała podstaw somatycznych do diagnozy.

Co istotne, osoba cierpiąca na nerwicę narządową, na przykład nerwicę żołądka, nie zdaje sobie sprawy z połączenia aspektów psychicznych z objawami somatycznymi, aż do trafnie postawionej diagnozy.

Naturalnym jest więc szukanie pomocy u lekarzy podstawowej opieki medycznej lub specjalistów, na długo przed pomysłem sięgnięcia po poradę psychiatry lub psychologa. Objawy nerwicy żołądka, zgłaszane przez pacjenta, mogą być mylone z somatycznymi chorobami tego narządu – takimi jak choroba wrzodowa żołądka, czy zapalenie, a żeby je wykluczyć, pacjent może zostać narażony na dodatkowy stres licznymi badaniami wykluczającymi kolejne choroby.

Jak możesz sobie pomóc

Jak sobie pomóc przy nerwicy żołądka?

Najważniejsze jest odnalezienie przyczyny – odpowiednich sytuacji związanych ze stresorami, konfliktowych lub frustracyjnych. Tutaj niezbędna może być pomoc psychologa, ponieważ bez ujawnienia przyczyny nerwicy, terapia (także farmakologiczna) może okazać się nieskuteczna.

Oczywiście podstawowym zadaniem w wyleczeniu nerwicy żołądka i doświadczeniu prawdziwej ulgi, będzie stopniowe eliminowanie jej przyczyn.

Najlepsze techniki i ćwiczenia relaksacyjne
objawy nerwicy żołądka

Pierwsze, o co należy się postarać, to przywrócenie podstawowej równowagi w życiu – kwestie tak podstawowe, jak sen, dieta, aktywność fizyczna, odpowiednia długość odpoczynku i pozytywne kontakty społeczne to podstawa dbania o własne zdrowie psychiczne.

Innymi słowy to co możesz dla siebie zrobić to:

  • Dbać o odpowiednią długość (długość snu to kwestia indywidualna i mocno powiązana z wiekiem, ale zazwyczaj dorosła osoba potrzebuje ok. 7-8 godzin snu na dobę) i jakość snu (przewietrzona sypialnia, unikanie jedzenia tuż przed snem, zapewniony odpowiedni poziom ciemności w sypialni)
  • Właściwie się odżywiać: tj. w sposób zróżnicowany oraz, w miarę możliwości, unikać żywności wysoko przetworzonej (dania gotowe). Nie należy unikać tłuszczów, któe są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
  • Ruszać się!
  • Spotykać się z ludźmi

Podstawowym narzędziem do samodzielnego odzyskiwania kontroli nad własnym ciałem są techniki relaksacyjne.  Dodatkowymi sposobami na radzenie sobie z nerwicą może być także stosowanie ziół.

Zioła na nerwicę – praktyczny przegląd

Podsumowanie

Nerwice narządowe, w tym nerwica żołądka, to o tyle trudne przypadki, że objawy kierują nasze pierwsze kroki do niewłaściwych specjalistów.

objawy nerwicy żołądka

Długotrwałe trudności z postawieniem diagnozy mogą powodować dodatkowy stres i poczucie rezygnacji. Na dodatek zgłaszane objawy nerwicy żołądka mogą być łatwo przypisane do choroby somatycznej, kierując biegi diagnozy i leczenia na niewłaściwe tory.

Przy rozpoznaniu nerwicy narządowej i przede wszystkim ujawnieniu jej przyczyn niezbędna może okazać się pomoc specjalisty od psychiki – psychiatry lub psychologa.

Na szczęście po diagnozie nie musimy pozostawać bezczynni, istnieje mnóstwo sposobów pomagających w samodzielnym obniżaniu poziomu stresu i podnoszeniu jakości życia, które możemy stosować dodatkowo do terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze artykuły