Psycholog online – skuteczna forma psychoterapii

Psycholog online – skuteczna forma psychoterapii

Psycholog online prowadzi psychoterapię w formie kontaktu online a nie spotkania bezpośredniego.

Niezaprzeczalne zalety pracy z psychoterapeutą online to wygoda i skuteczność.

Rozpoczęcie psychoterapii online pozwoli ci współpracować ze swoim terapeutą w przyjaznym środowisku, w którym możesz otwarcie rozmawiać i swobodnie pracować nad swoimi problemami bez konieczności dojazdów.

Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega usługa psychologa online oraz terapia psychologiczna online: kto może z niej skorzystać, jakie są jej zalety i wady.

Dowiesz się także jak skutecznie poszukać odpowiedniego specjalisty i na co zwrócić uwagę jeszcze zanim zdecydujesz się na psychoterapię online.

Zapisz się na bezpłatną konsultację psychologiczną

Na czym polega pomoc psychologiczna online?

Usługi psychologa online to terapia przeprowadzana w sposób zdalny, na odległość, w odróżnieniu do tradycyjnej, prowadzonej w kontakcie bezpośrednim.

Psychoterapia online przybiera różne formy.

Forma synchroniczna występuje wtedy, gdy kontakt z psychologiem odbywa się w czasie rzeczywistym – na przykład poprzez chat internetowy, smsy lub wideorozmowę.

Forma asynchroniczna natomiast wstępuje gdy odpowiedź specjalisty następuje po jakimś czasie, na przykład w przypadku wymiany e-maili.

Jak możesz sobie pomóc?

W jakich sytuacjach skorzystać z usług psychologa online?

psycholog online

To, czy terapia online jest lepsza od tradycyjnej terapii, bywa kwestią sporną.

Niektórzy wskazują, że nie da się zastąpić osobistego kontaktu i w ten sposób budowanej relacji terapeutycznej.

Pojawiają się także głosy przeciwne – spotkania online dają poczuice bezpieczeństwa i konfort, którego nie mogą dać spotkania osobiste.

Poza tym, są alternatywą dla osób, które nie mogą podjąć terapii lub poradzić się psychologa stacjonarnie.

W jakich sytuacjach usługa psychoterapii online sprawdzi się idealnie?

 • Dla osób będących w podróży. Jeżeli Twój tryb życia sprawia, że nie pozostajesz przez dłuższy czas w jednym miejscu, podjęcie tradycyjnej psychoterapii jest niemożliwe.
  W takich przypadkach korzystanie z psychoterapii online pozwoli Ci systematycznie brać udział w sesjach niezależnie od miejsca na ziemi, w którym właśnie się znajdujesz – o ile tylko będziesz miał połączenie z Internetem.
 • Dla osób z małych miejscowości i wsi. Niestety w mniejszych miastach oraz na wsi dostęp do specjalistów-psychoterapeutów jest mocno ograniczony. Jeżeli mieszkasz w obszarze, gdzie brakuje dobrych psychoterapeutów, to idealnym rozwiązaniem może być psychoterapia online. Bez względu na Twoją lokalizację masz dostęp do najlepszych specjalistów Polsce.
 • Dla osób przebywających za granicą. Nawet jeżeli jesteś biegły w obcym języku i od lat mieszkasz za granicą – o osobistych problemach zawsze Ci być łatwiej i wygodniej mówić w języku ojczystym.
 • Dla osób niepełnosprawnych. Możliwość połączenia się z terapeutą z własnego domu może zaoszczędzić niemało wysiłku związanego chociażby z transportem do gabinetu.
 • Dla osób odczuwających wstyd lub inne negatywne emocje w kontakcie osobistym. Niektóre osoby odczuwają wstyd spowodowany chodzeniem na psychoterapię (a nawet obawę, że ktoś ze znajomych zobaczy je przed gabinetem psychologa). Jeżeli takie emocje nie są Ci obce to psycholog online jest najlepszą opcją.

Skuteczność pomocy psychologa online

Psycholog online i psychoterapia online jest równie skuteczna jak tradycyjna.

Mnóstwo badań wskazuje jasno, że nie ma różnic pomiędzy kontaktem osobistym a online jeśli chodzi o efekty terapii. Poniżej zestawienie tylko niektórych badań tego tematu:

Można więc jasno i z pełną dopowiedzialnością stwierdzić, że nie ma żadnych powodów do obaw: psycholog online jest równie skuteczny jak psycholog spotkany twarzą w twarz.

Forma spotkania (online) nie ma żadnego znaczenia dla powodzenia terapii.

Poznaj nas i umów się na wizytę!

Na co pomaga psycholog online?

psycholog online

Badania przeprowadzane nad skutecznością psychoterapii online wykazują, że taka forma pomocy psychologicznej jest skuteczna w wielu przypadkach, w tym w: depresji, zaburzeniach lękowych, wysokim poziomie lęku oraz edukacji psychologicznej (np. na temat rzucania nałogu palenia papierosów).

Mimo skuteczności terapii online, nie oznacza to, że jest ona odpowiednia dla wszystkich.

Poważne zaburzenia psychiczne, w tym uzależnienie od substancji (np. alkoholizm), ciężka depresja (np. z wcześniejszymi myślami i próbami samobójczymi), czy schizofrenia, mogą wymagać więcej, niż może zapewnić leczenie online: najczęściej wymagają interwencji psychiatry i psychologa lub pobytu na oddziale dziennym szpitala psychiatrycznego.

Profesjonalizm psychologa online

Choć psychologowie, psychiatrzy i psychoterapeuci mają obowiązek zdobyć odpowiednie kwalifikacje przed rozpoczęciem samodzielnej praktyki to nie istnieje ogólnie obowiązujący zbiór zasad wobec świadczenia usług psychologicznych drogą internetową.

Rynek usług psychologicznych online rozwija się dużo szybciej w Stanach Zjednoczonych, gdzie Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA) stworzyło ogólne wskazówki dla psychoterapeutów chcących świadczyć usługi online.

Wskazówki te wynikają ze zdrowego rozsądku, a specjalista od zdrowia psychicznego powinien się do nich stosować.

Kompetencje terapeuty

psycholog online

Psychologowie świadczący usługi online powinni starać się podejmować uzasadnione kroki w celu zapewnienia swoich kompetencji zarówno w zakresie samej terapii lub poradnictwa, jak i potencjalnego wpływu wykorzystywanej technologii na klientów.

W przypadku wszystkich nowych i powstających dziedzin, w których nie istnieją jeszcze powszechnie uznawane standardy, psychologowie powinni dążyć rozwijania swoich kompetencji w tym obszarze.

Powinni także stosować te same etyczne i profesjonalne standardy opieki i praktyki zawodowej, jakie są wymagane przy świadczeniu osobistych usług psychologicznych.

Specjalista, zanim jeszcze zaangażuje się w świadczenie swoich usług wirtualnie, powinien przeprowadzić wstępną ocenę w celu ustalenia stosowności usługi online dla konkretnego klienta.

Taka ocena powinna obejmować badanie potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z zapewnieniem usług w formie wirtualnej, prognozy potencjalnych problemów, które mogą się pojawić, a także dobór najbardziej odpowiedniego medium (np. wideokonferencja wideo, e-mail itp.) do świadczenia usługi.

Świadoma zgoda

Psycholog powinien uzyskać świadomą zgodę klienta na usługi (oraz ich formę), które świadczą. Innymi słowy Pacjent powinien od początku być świadomy, że psychoterapia będzie odbywała się w formie online.

Poufność i bezpieczeństwo danych

Psycholog online powinien dołożyć wszelkich starań w celu ochrony i utrzymania poufności danych i informacji dotyczących ich klientów.

W razie potrzeby psycholog może uzyskać odpowiednie konsultacje z ekspertami technologicznymi w celu zwiększenia ich wiedzy na temat technologii w celu zastosowania środków bezpieczeństwa w swoich praktykach, które będą chronić i utrzymywać poufność danych i informacji dotyczących ich klientów.

Dobrą praktyką jest stosowanie zabezpieczeń w postaci transmisji danych SSL oraz stosowanie uznanych narzędzi do komunikacji z klientem (np. Skype).

Jak się umówić do psychologa online?

Lepiej jest poświęcić czas i rzetelnie wyszukać raz odpowiedniego specjalistę, niż popełnić pochopny błąd i wrócić do punktu wyjścia lub całkowicie zniechęcić się do tej formy usług psychologicznych.

Poniżej znajdziesz szereg kwestii, które warto rozważyć, poszukując psychologa, z którym będziesz mógł zbudować trwałą relację terapeutyczną i ulepszysz jakość swojego życia, otrzymując specjalistyczne wsparcie.

Jak znaleźć specjalistę w Internecie?

Samo rozpoczęcie poszukiwań psychologa pracującego zdalnie może sprowadzać się do wpisania odpowiedniego hasła w pole wyszukiwarki.

Jeśli podejrzewasz u sibie jakieś konkretne problemy to zacznij o haseł związanych z nimi. Dobry psycholog online nie tylko ogłasza w Internecie swoje usługi, ale też dzieli się swoją wiedzą i doświaczeniem oraz szerzy rzetelną wiedzę naukową z obszru swojej specjalicji.

Pamiętaj, że psycholog online, na którego usługi się zdecydujesz, ma mieć Twoje pełne zaufanie i kwalifikacje, aby Ci pomóc.

Na co zwrócić uwagę szukając psychologa online?

psycholog online

Osoba poszukująca pomocy psychologicznej – często będąca w kryzysie, ze zniekształconym sposobem postrzegania rzeczywistości – powinna mieć czytelny i łatwy dostęp do rzetelnych informacji na temat proponowanej usługi psychologicznej oraz na temat osoby, która te usługi świadczy.

Dlatego pierwsza sprawa, na którą powinieneś zwrócić uwagę, wchodząc na stronę psychologa online jest to, czy zawiera wszelkie niezbędne informacje.

Jakie informacje powinny być dostępne na stronie psychologa?

 • imię i nazwisko terapeuty,
 • konkretne kwalifikacje i uprawnienia,
 • zasady świadczenia usług,
 • płatność,
 • forma terapii.

Trudno wyobrazić sobie możliwość zbudowania relacji terapeutycznej opartej na zaufaniu, jeżeli psycholog nie podałby nawet swoich podstawowych danych, czyli imienia i nazwiska.

Dobrą praktyką jest także umieszczanie przez specjalistów swojego zdjęcia, co dodatkowo wspomaga wzbudzanie zaufania.

Powinieneś mieć możliwość wglądu w kwalifikacje i uprawnienia specjalisty – czyli znaleźć informację o ukończonych studiach i szkoleniach, a także zdobytym doświadczeniu.

Idealnie, jeśli psycholog daje konkretne dane, których adekwatność możesz sprawdzić: na przykład numer dyplomu.

Zasady świadczenia usług to szerokie pojęcie. Najważniejsze, by choć w kilku słowach na stronie określone było w jaki sposób można skorzystać z usług tego psychologa. Zasady takie mogą zawierać np.:

 • w jaki sposób umówić się na wizytę,
 • ile trwa wizyta,
 • poprzez jakie medium można odbywać sesje (np. poprzez program Skype),
 • numer telefonu lub adres e-mail, poprzez który można uzyskać dodatkowe informacje.

Bardzo istotne jest, aby psycholog online wskazywał na jakiego rodzaju standardy etyczne się powołuje.

Jak się pewnie spodziewasz, usługi psychologa online są płatne. Powinieneś mieć dostęp do cennika oraz form płatności, dzięki którym będziesz mógł od razu stwierdzić, czy dana opcja leży w Twoich możliwościach finansowych.

Psycholog powinien określić w ramach jakiego nurtu działa.

Wszystko o terapii poznawczo-behawioralnej

Ważne także, by psycholog przekazał szereg dodatkowych i bardziej szczegółowych informacji.

Nie zawsze te informacje są dostępne na stronie internetowej – czasem są przesyłane przed podjęciem psychoterapii lub psycholog sam o nich informuje na pierwszym spotkaniu online albo też znajdują się w polityce prywatności lub regulaminie.

Informacje te zawierają:

 • określony czas odpowiedzi na pierwszą wiadomość (jeśli psychoterapia ma polegać na wymianie wiadomości tekstowych),
 • wymóg podania danych pacjenta oraz kwestie RODO,
 • wymóg pełnoletności pacjenta lub pisemnej zgody prawnych opiekunów,
 • informacja o szyfrowaniu danych,
 • podanie kontaktu w razie awarii technicznej,
 • informacja o poufności danych

Jak wybrać psychologa online?

Być może zastanawiasz się, na podstawie jakich kryteriów dobrać odpowiedniego dla siebie specjalistę? Poniższa lista może okazać się pomocna.

Wiedza o tym, nad czym chcesz popracować z psychologiem

Spróbuj zastanowić się jakie objawy lub problemy, z którymi się zmagasz, sprawiły, że chcesz skonsultować się ze specjalistą.

Psychologowie często określają na stronie obszar swojej specjalizacji, więc jeśli Twoje objawy mają podstawy na przykład lękowe, możesz chcieć terapeuty, który specjalizuje się w leczeniu właśnie ich.

Długość i częstotliwość sesji

Większość sesji terapeutycznych trwa 50 minut i odbywa się raz na tydzień. Jednak nie są to sztywne zasady – czasem sesje trwają krócej lub dłużej, są także osoby kontaktujące się z psychologiem więcej niż raz w tygodniu, a także tacy, który konsultują się tylko raz na miesiąc.

Dowiedz się, w jaki sposób pracuje dany specjalista i czy Tobie ten sposób odpowiada.

Koszt terapii online

Warto, byś najpierw określił budżet, jaki możesz przeznaczyć na terapię. Dzięki temu nie będziesz marnować czasu na przeglądanie usług, z których nie będziesz w stanie skorzystać. Bądź także szczególnie uważny, jeśli znajdziesz terapeutę pracującego za stawki znacznie odbiegające w dół od średniej.

Większość psychologów online kosztuje od 100 do 200 zł za 50-minutową sesję online

Osobiste preferencje

Czasem ludzie mają osobiste preferencje co do tego, kogo chcieliby mieć za psychologa. Sprowadza się to do budowania zaufania – niektórym łatwiej na przykład otworzyć się przed osobą tej samej płci, albo w podobnym wieku.

Inni – wręcz przeciwnie, woleliby osobę przeciwnej płci i na przykład starszą. Jeżeli masz tego typu preferencje – uwzględnij je, ważne byś na wirtualnym spotkaniu czuł się maksymalnie swobodnie.

Formy komunikacji

Psychoterapia online może obejmować SMS-y, wiadomości głosowe, wideokonferencje, wymianę e-maili, a nawet korzystanie z dedykowanych aplikacji.

Zastanów się jaka opcja będzie dla Ciebie najwygodniejsza i najlepsza.

Kwestie środków komunikacji są wtórne i wpływają raczej na Twój komfort niż skuteczność terapii.

Po prostu spróbuj

Przed oficjalnym rozpoczęciem regularnej psychoterapii rozważ rozmowę z terapeutą przez telefon lub Internet, albo skorzystaj z pojedynczej sesji, aby po prostu poznać psychologa.

Często psycholog online umożliwia również skorzystanie z bezpłatnej “próbnej” psychoterapii lub konsultacji.

Umów się na bezpłatną konsultację psychologiczną (20 minut)

To świetna okazja, żeby sprawdzić czy odpowiada Ci ośrodek lub taka forma komunikacji z psychologiem.

Psycholog to człowiek, któremu będziesz zwierzać się ze swoich obaw i przemyśleń. Czasem, nawet jeśli specjalista ma odpowiednie kwalifikacje, po prostu nie dogaduje się odpowiednio z danym klientem.

Jeżeli taka sytuacja Ci się przytrafi i poczujesz, że „coś jest nie tak” – nie martw się, po prostu szukaj dalej. Relacja terapeutyczna to często kwestia “chemii” międzyludzkiej, która zwyczajnie może nie zadziałać.

Zalety i wady psychologa online

Wiesz już, że psychoterapia to ciekawe i obiecujące rozwiązanie, ale niepozbawione wad.

Warto zapoznać się z różnymi perspektywami spojrzenia na psychoterapię online – dzięki temu będziesz mógł podjąć bardziej świadomą i rozsądną decyzję.

Zalety psychologa online

 • Możliwość dotarcia do osób, które mają utrudniony dostęp do tradycyjnego spotkania z psychologiem (np. osoby na obszarach wiejskich, osoby niepełnosprawne, osoby często podróżujące).
 • Psychologiczne usługi online są wygodne i pozwalają na łatwiejsze zorganizowanie sesji (np. brak konieczności dojazdów).
 • Klienci odczuwający wstyd nie muszą się martwić, że spotkają w poczekalni osoby, które znają.
 • Niektórym osobom łatwiej się otworzyć, gdy kontakt ma formę zdalną, z zacisza własnego domu.
 • Osoby z lękiem, zwłaszcza z lękiem społecznym, mogą mieć problem z wyjściem na tradycyjne spotkanie z psychologiem.

Wady psychologa online

 • Terapia online nie jest dla osób z pewnymi poważnymi problemami i zaburzeniami psychicznymi (takimi jak myśli samobójcze lub psychozy).
 • Bez możliwości interakcji twarzą w twarz terapeuci tracą wskazówki wynikające z mowy ciała i inne, które mogą pomóc im w postawieniu właściwej diagnozy.
 • Mogą zaistnieć bariery wynikające z problemów technologicznych – przerwane połączenia, zablokowane filmy i problemy z dostępem do czatów, niska jakość połączenia – to wszystko wywołuje irytację, która nie sprzyja przyjaznej atmosferze terapii.
 • W przypadku poważnego kryzysu terapeuci mogą mieć trudności z interwencją.

Źródła

 • Rudnicka P, Pindych A, Probierz E. Etyczne aspekty prowadzenia terapii online: analiza wybranych stron internetowych. Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis Studia de Cultura. 2018;4(10):64-73.
 • Leśnicka A., Psychoterapia on-line w polskim Internecie: przegląd witryn, Psychoterapia 4 (147) 2008, 73–82.
 • Drath W., Nęcki S., Psychoterapia on-line z perspektywy polskich psychoterapeutów, Psychoterapia 3 (186) 2018, 55–63.
Poznaj skuteczne techniki!
Zapisz się na bezpłatny kurs mailowy, który nauczy Cię skutecznej walki z lękami i nerwicą. Krok po kroku poprowadzę Cię przez najskuteczniejsze techniki! Natalia Kocur
We hate spam. Your email address will not be sold or shared with anyone else.

Dodaj komentarz

Zamów bezpłatną konsultację psychologiczną 

(20 minut)