Uczucie pustki – co oznacza i co z nim robić?

Uczucie pustki – co oznacza i co z nim robić?

Uczucie wewnętrznej pustki może być nieprzyjemne i samoistnie minąć z czasem.

Niestety, może to być także objaw zaburzenia psychicznego. Kiedy czujesz, że wewnętrzna pustka utrzymuje się długo i wpływa na Twoje życie, ważne jest, by jej nie ignorować.

W tym artykule poznasz niektóre z najczęstszych przyczyn poczucia pustki oraz narzędzia, które pomogą Ci zidentyfikować i rozwiązać problem.

Zapisz się na bezpłatną konsultację psychologiczną

Czym jest uczucie pustki?

Niektórzy ludzie opisują wewnętrzną pustkę jako fizyczne odczucie w ciele. Inni opisują ją jako brak siły i motywacji. Odczucia mogą być też powiązane z nudą, smutkiem i ogólnym zmęczeniem.

Czasem pustka jest chronicznym uczuciem. Taki stan może spotkać także ludzi, którzy na pozór mają wszystko – zdrową rodzinę, dobrą pracę i aktywne życie towarzyskie. Jest tak, ponieważ uczucie pustki pochodzi z wewnątrz i może nie być związane z problemami zewnętrznymi.

Czy to normalne, że czuję pustkę?

Czasem pustka jest normalnym i przejściowym uczuciem. Wiele osób jej doświadcza i zdarza się, że to uczucie mija samo.

Jeśli jednak pustka uporczywie trwa i powoduje Twoje cierpienie, warto podjąć aktywne kroki, aby jej zaradzić.

Więcej o objawach nerwicy

Skąd bierze się uczucie pustki?

uczucie pustki

Kiedy czujesz wewnętrzną pustkę, może to być niepokojące. Takie odczucie może sprawić, że ​​nie czujesz się w pełni sobą.

Być może zastanawiasz się i szukasz na zewnątrz powodu swojego samopoczucia. Jednak czynniki zewnętrzne nie zawsze są przyczyną twojej pustki. Liczy się to, w jaki sposób postrzegasz i przyjmujesz informacje z zewnątrz.

Pustka jest stanem wewnętrznym i chociaż nie jest łatwo się jej pozbyć, ostatecznie to Ty masz moc zarządzania i kształtowania sposobu Twojego myślenia.

Poznaj kilka najpowszechniejszych przyczyn pustki wewnętrznej.

Stres lub trudne sytuacje

Możesz odczuwać pustkę po okresie intensywnego stresu. Organizm zużywa bowiem dużo energii, aby trwać w takim stanie.

Pustka może powstać także, jeśli niedawno diametralnie zmieniła się Twoja rzeczywistość – na przykład straciłeś ukochaną osobę i przeżywasz żałobę. Podobne emocje towarzyszą utracie pracy lub przeprowadzce.

Kiedy jesteś w stanie ciągłego stresu, smutku lub walki, zużywasz swoje zasoby emocjonalne. Po pewnym czasie te zasoby w pewnym sensie się wyczerpują i pozostaje uczucie wewnętrznej pustki.

Niesatysfakcjonująca praca lub studia

uczucie pustki

Być może nudzisz się swoim dotychczasowym życiem i chcesz zmienić jego kierunek. Być może nie jesteś spełniony w pracy lub odkrywasz, że po prostu chciałbyś spróbować czegoś nowego.

Co więcej, cele związane zarówno z życiem osobistym, jak i zawodowym czasem się zmieniają.

Pamiętaj, nawet jeśli już długo podążasz w pewnym kierunku, naturalna (a nawet wartościowa) jest czasem zmiana zdania i upodobań. Nie czuj się winny, jeśli nie odczuwasz satysfakcji z czegoś, do czego uparcie dążyłeś.

Innym powodem psychicznego poczucia pustki może być brak ustanowionego celu w życiu, które z czasem przeradza się w poczucie bezsensu (a nawet kryzys egzystencjalny).

Niepokój i depresja

Uczucie pustki czasem jest objawem zaburzenia psychicznego, na przykład depresji, zaburzenia afektywnego dwubiegunowego lub zaburzeń lękowych. Jest też jednym z kryteriów diagnostycznych osobowości borderline.

Wiele osób cierpiących na depresję twierdzi, że czują raczej właśnie pustkę i apatię, niż smutek.

Problemy w relacjach

Czasami pustka jest związana z problemami z ludźmi, na których ci zależy. Nierozwiązane konflikty, zaszłości i skrywany żal odbijają się na naszym samopoczuciu – szczególnie jeśli są związane z ważnymi dla nas osobami.

Inne przyczyny zdrowotne

uczucie pustki

Mogą istnieć także medyczne powody, które sprawiają, że odczuwasz wewnętrzną pustkę.

Taki stan może pojawić się między innymi jako efekt uboczny przyjmowanych leków lub innego sposobu leczenia.

W takiej sytuacji zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Może być konieczne dostosowanie dawki lub zmiana leku.

Więcej o stanach lękowych

Jak zwalczyć uczucie pustki ?

uczucie pustki

Ważne jest, aby zrozumieć źródło problemu, a być może będziesz w stanie podjąć kroki w celu zdrowego pozbycia się pustki.

Pamiętaj, że kuszące mogą być szybkie rozwiązania, które jednak tylko chwilowo ukrywają prawdziwy problem. Ucieczka w alkohol, narkotyki, kompulsywne jedzenie czy zakupy to tylko kilka przykładów „rozwiązań”, które z czasem stają się jedynie dodatkowym problemem.

Działania te, po czasie, pogłębią niezadowolenie z życia, nawet jeśli sprawią, że poczujesz się przez chwilę lepiej.

Zamiast uciekać w szybkie i niezdrowe rozwiązania, spróbuj jednej lub kilku propozycji z poniższej listy.

Prowadzenie dziennika

Przelewanie myśli na papier, to jedna z metod skuteczniejszego poznawania samego siebie i faktyczne „przyłapywanie” swoich emocji.

Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, co tak naprawdę wpływa na Twoje samopoczucie. Systematyczne prowadzenie dziennika pozwoli na lepsze poznanie i zrozumienie własnego stanu emocjonalnego, a dodatkowo umożliwi spokojne przepracowanie trudnych sytuacji.

Ustanowienie celów życiowych

uczucie pustki

Istotną częścią ponownego uruchomienia motywacji do życia i znalezienia sensu jest ustalenie sobie celów.

Często marnujemy czas i czujemy się zagubieni, ponieważ nie wyznaczyliśmy sobie wyraźnych celów. Bez planu łatwo się pogubić, a z czasem odczuwać niezadowolenie z własnych osiągnięć.

Czas usiąść i sporządzić listę celów krótko- i długoterminowych. Spisanie listy celów na papierze ma dodatkową wartość, bo zawsze do takiej listy możesz wrócić w momencie zwątpienia.

Pamiętaj, by nie stawiać sobie zbyt wygórowanych i ogólnych oczekiwań – lepsze będą konkretne i osiągalne zadania, za które wiesz jak się zabrać.

Powrót do hobby

uczucie pustki

W tej chwili możesz nie mieć ochoty na oddawanie się swojemu hobby, ale warto się przemóc i do niego wrócić.

Jest to część dbania o siebie – tak jak jemy, śpimy i ćwiczymy, by zadbać o ciało, tak (między innymi) rozrywka, to podstawa dbania o samopoczucie i zdrowie psychiczne. 

Zwróć uwagę na to, jak się czujesz, gdy poświęcasz czas na własne zainteresowania. Być może będziesz w stanie obudzić w sobie radość lub spokój, który kiedyś odczuwałeś.

Może okazać się również, że nadszedł czas, aby rozejrzeć się za czymś innym – za nowym hobby.

Najlepsze techniki i ćwiczenia relaksacyjne

Rozmowa ze specjalistą

Jeżeli uczucie pustki towarzyszy Ci przez długi czas i odbija się na jakości Twojego życia, to nie powinieneś wahać się nad rozmową ze specjalistą.

Taki stan może być objawem istniejących lub rozwijających się zaburzeń – a w takim przypadku lepiej działać szybko. Nawet jeżeli Twoja wewnętrzna pustka nie jest powiązana z żadnym zaburzeniem, konsultacja z psychologiem może pomóc Ci spojrzeć na tą sprawę inaczej i poznać sposoby na skuteczne uporanie się ze swoimi emocjami.

Spotkanie z ludźmi

uczucie pustki

Możesz nie być gotowy do aktywnego zaplanowania czasu na spotkanie z przyjaciółmi lub rodziną, ale nie powinieneś tych spotkań unikać.

Izolacja może zwiększyć twoje poczucie pustki. Spójrz na swoich bliskich jak na system wsparcia – taki system nie będzie mógł zadziałać, jeśli postawisz między Wami ścianę nie do przebicia.

Spróbuj porozmawiać z bliską osobą – postaraj się zaufać mu i opowiedzieć o swoich uczuciach. Nie chodzi o to, żeby przyjaciel rozwiązał Twój problem. Już samo wysłuchanie i wsparcie może być kluczowe w poprawie Twojego samopoczucia.

Jeśli spędzasz większość czasu w domu, idź gdzieś, gdzie gromadzą się inni ludzie. Nie musisz z nikim wchodzić w interakcje. Po prostu spróbuj znaleźć się wśród ludzi. Samo życzliwe bycie wśród ludzi może być leczące dla osoby z poczuciem pustki.

Podsumowanie

Poczucie bycia pustym w środku to stan, który czasem może zdarzyć się każdemu.

Czasem jest on tylko krótkotrwałą reakcją na stres lub silne emocje i z czasem mija sam.  Jednak chroniczne uczucie pustki wewnętrznej, to stan, którego nie powinieneś ignorować.

Jeśli okaże się, że nie jesteś w stanie samodzielnie określić przyczyn swojego stanu, a zacznie on znacznie wpływać na Twoje życie – warto uzyskać profesjonalną pomoc.

Jak możesz sobie pomóc

Źródła

Poznaj skuteczne techniki!
Zapisz się na bezpłatny kurs mailowy, który nauczy Cię skutecznej walki z lękami i nerwicą. Krok po kroku poprowadzę Cię przez najskuteczniejsze techniki! Natalia Kocur
We hate spam. Your email address will not be sold or shared with anyone else.

Dodaj komentarz

Zamów bezpłatną konsultację psychologiczną 

(20 minut)