
Katarzyna Duczmalewska
Psycholog, Psychoterapeutka
26 września (wt.) 20:00
Zarezerwuj wizytę:
Więcej o mnie
Wykształcenie i doświadczenie
- Psychologia kliniczna, SWPS, dyplom nr 16268
- W trakcie czteroletnich studiów z zakresu psychoterapii poznawczo-behawioralnej w Centrum CBT-EDU w Warszawie
- Oddział Psychiatryczny Szpitala Bródnowskiego w Warszawie
- Oddział Psychiatryczny Szpitala Wolskiego w Warszawie
- Psycholog w projektach badawczych dotyczących komputerowego wspierania leczenia depresji
- Przedszkole integracyjne
- Psycholog w przedszkolu niepublicznym
Opis
Jestem psychologiem i psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym w trakcie szkolenia.
Terapia poznawczo-behawioralna jest mi bliska już od czasu studiów psychologicznych. Przede wszystkim dlatego, że skuteczność metod w niej wykorzystywanych jest potwierdzona naukowo. To sprawia, że świetnie wpisuje się ona w nurt praktyki opartej na dowodach naukowych.
Bardzo bliskie jest mi też widzenie relacji z osobą biorącą udział w procesie terapeutycznym jako partnerskiej współpracy dwóch ekspertów, opartej na zaufaniu i zaangażowaniu obydwu stron. Uważam, że moją rolą w tej relacji jest przede wszystkim zapewnienie wsparcia osobie, z którą pracuję oraz pomocy w zrozumieniu siebie. Cieszy mnie, kiedy uczestnicy terapii rozwijają swoje mocne strony i nabywają umiejętności, które będą im służyć przez całe życie.
Śledzę również z zainteresowaniem rozwój tak zwanej trzeciej fali terapii poznawczo-behawioralnej, zwłaszcza Terapii Poznawczej Opartej na Uważności, Terapii Skoncentrowanej na Współczuciu oraz Terapii Schematów. Podejścia te wzbogacają terapię poznawczo-behawioralną o nowe punkty widzenia i ciekawe narzędzia, które staram się wykorzystywać w procesie terapeutycznym, kiedy pojawia się taka potrzeba.
Stale poszerzam swoje kompetencje, między innymi uczestnicząc w różnorodnych kursach i szkoleniach.
Oferuję pomoc w radzeniu sobie z:
- zaburzeniami nastroju,
- zaburzeniami lękowymi,
- problemami w relacjach,
- trudnościami ze snem,
- trudnymi sytuacjami życiowymi,
- stresem.
Swoją pracę poddaję regularnej superwizji, która pomaga mi patrzeć na procesy terapeutyczne z różnych perspektyw i szukać wciąż nowych rozwiązań.
Mam za sobą doświadczenie terapii własnej w nurcie poznawczo-behawioralnym z elementami trzeciej fali, zatem nieobce jest mi uczucie, jak to jest być po tej drugiej stronie. Tym bardziej też doceniam wysiłek, którego wymaga udział w terapii. Przekonałam się także na własnej skórze, jak bardzo jakość życia i bliskich relacji mogą poprawić się dzięki terapii.
W swoim dotychczasowym życiu zawodowym zajmowałam się nie tylko psychologią, ale również badaniami naukowymi i prawem. Te doświadczenia były dla mnie niezwykle cenne, ponieważ dzięki nim miałam styczność z bardzo różnorodnymi zadaniami i interesującymi środowiskami, które poszerzyły moje horyzonty i nauczyły mnie dużej otwartości. A także pogłębiły jeszcze moją ciekawość drugiego człowieka.
Prywatnie pasjonuje mnie – oprócz psychologii, rzecz jasna : ) – anglistyka i kultura anglosaska oraz to, jak ogromny wpływ wywierała i wywiera ona na naszą rzeczywistość. Często odwiedzam też rodzinne Mazury, żeby nacieszyć się spacerami w kojących okolicznościach przyrody. A kiedy tylko mam okazję, ruszam w podróż gdzieś dalej, najchętniej w towarzystwie najbliższych i dokądś, gdzie można chodzić po górach lub z nich zjeżdżać. Natomiast w domowym zaciszu najchętniej zaszywam się gdzieś z herbatą i książką – nie tylko psychologiczną ; )
Wśród książek, które wywarły na mnie szczególny wpływ znajdują się między innymi:
- „Dziewczyna, kobieta, inna” Bernardine Evaristo
Fascynujące historie dwunastu kobiet z rożnych środowisk, próbujących ułożyć sobie życie w Wielkiej Brytanii. Evaristo przy pomocy poruszającej mieszanki poezji i prozy z ogromną wrażliwością opowiada o uczuciach, dążeniach i zmaganiach, które są doświadczeniem jej bohaterek. I zapewne każdego z nas.
- Cykl powieści ze Świata Dysku, Terry Pratchett
To dzięki sir Terry’emu zapragnęłam zajmować się „głowologią” : ) Pratchett stworzył barwny, pełen absurdów świat będący przejaskrawionym odbiciem naszej równie zagmatwanej rzeczywistości. Jego powieści to jednak nie tylko najzabawniejsza satyra, jaką można znaleźć na księgarnianych półkach, ale przede wszystkim mądre, wnikliwe i jednocześnie czułe spojrzenie na kondycję człowieczeństwa i społeczeństwa.
- „Życie, piękna katastrofa” Jon Kabat-Zinn
Ta kanoniczna już pozycja autorstwa Jona Kabat-Zinna – naukowca, który wprowadził praktykę uważności do zachodniej medycyny – to świetne miejsce na rozpoczęcie swojej przygody z uważnością.
Zapraszam do współpracy : )
Prywatnie
- Miłośniczka literatury i gór