Marianna Kuik-Karwacka

Marianna Kuik-Karwacka

Psycholog, Psychoterapeutka

  • Dorośli, dzieci i młodzież
  • Zaburzenia lękowe i nastroju
  • Stres
  • Relacje rodzinne
  • Rodzicielstwo
  • Niska samoocena

Sesja 50 min. = 170zł

Więcej o mnie

Najbliższy wolny termin:
27 września (śr.) 14:00

Zarezerwuj wizytę:

Więcej o mnie

Wykształcenie i doświadczenie

  • Psychologia, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • W trakcie czteroletnich studiów z zakresu psychoterapii poznawczo-behawioralnej w Szkole Psychoterapii Poznawczo – Behawioralnej na Uniwersytecie SWPS pod kierownictwem dr hab. Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej
  • Certyfikowany mediator
  • Przygotowanie Pedagogiczne dla psychologów
  • Psycholog w Szkole Podstawowej
  • Psycholog na oddziale dziennym dzieci i młodzieży w projekcie „Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży dla Miasta Poznania”
  • Psycholog w projekcie „Zapewnienie zintegrowanych środowiskowych form opieki zdrowotnej i społecznej osobom z zaburzeniami psychicznymi na terenie Miasta Poznań”

Opis

Jestem psycholożką i psychoterapeutką poznawczo-behawioralną w trakcie certyfikacji w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej na Uniwersytecie SWPS. Ukończyłam także szkolenie uprawniające mnie do bycia mediatorem sądowym.

Na co dzień pracuję z młodzieżą – jestem psychologiem w Szkole Podstawowej, prowadzę również zajęcia oraz rozmowy indywidualne z dziećmi i młodzieżą, a także Treningi Umiejętności Społecznych w ramach Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego – zmagającą się m.in. z zaburzeniami zachowania, zaburzeniami nastroju, zaburzeniami lękowymi, niską samooceną, problemami w relacjach, osobami dokonującym samookaleczeń, z myślami i próbami samobójczymi.

W psychoterapii bardzo ważne jest dla mnie stworzenie bezpiecznej przestrzeni, opartej na szacunku, otwartości, współpracy, zrozumieniu i empatii. Każdą osobę traktuję indywidualnie, starając się dopasować przebieg spotkania oraz stosowane metody pracy do jej potrzeb.

Wierzę, że dzięki tak zbudowanej relacji możliwe jest pełne zaangażowanie obydwóch stron w terapię, co przynosi najlepsze rezultaty terapeutyczne.

Psychologię poznawczo-behawioralną cenię za silne zakorzenienie w nauce oraz naukowo potwierdzoną skuteczność, dzięki czemu mam poczucie, że stosowane metody przyczyniają się do poprawy funkcjonowania i dobrostanu osób, z którymi pracuję.

Wierzę, że dzięki modyfikacji schematów myślenia, odpowiednim narzędziom i skupieniu na „tu i teraz” można poznać siebie lepiej, a czasem odkryć się na nowo i pokierować swoim życiem w pożądanym kierunku, nawet, kiedy początkowo wydaje się, że „ugrzęźliśmy na mieliźnie” albo obawiamy się wziąć ster w swoje ręce i udać się w „nieznane”.

W pracy wykorzystuję również inne metody pracy, między innymi Dialogu Motywującego. Bliskie są mi także założenia psychologii pozytywnej – koncentracja na budowaniu, rozwijaniu oraz wykorzystywaniu osobistego potencjału, zasobów, mocnych stron.

Oferuję pomoc z:

  • Zaburzeniami lękowymi i nastroju
  • Stresem
  • Relacjami rodzinnymi, problemami w rodzicielstwie
  • Problemami w relacjach interpersonalnych
  • Niską samooceną
  • Zaburzeniami adaptacyjnymi

Stale rozwijam swój warsztat pracy i poszerzam posiadane kompetencje, między innymi poprzez udział w różnorodnych szkoleniach, kursach, warsztatach i webinariach. Poszerzam również swoją wiedzę poprzez zapoznawanie się z publikacjami i artykułami naukowymi oraz literaturą przedmiotu.

Swoją pracę poddaję regularnej superwizji, dzięki czemu poszerzam swoją wiedzę o doświadczenie innych, mam też możliwość poznania perspektywy innych osób na sprawy poruszane w terapii, co pomaga mi rozwijać siebie jako psychoterapeutę, ale również jako człowieka.

Książki, które mogę polecić to:

  • „Stan splątania”, Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Książka skłaniająca do refleksji nad relacjami, do wyzbycia się uprzedzeń w budowaniu relacji z innymi. Zachęca do spojrzenia na swoje życie i trudności z innej perspektywy, co może prowadzić do nowych przemyśleń i podejmowania innych niż dotychczas działań.

  • „O granicach. Kompetentne relacje z dzieckiem”, Jesper Juul

Książka napisana przystępnym językiem porusza tematy budowania relacji między rodzicami a dziećmi – tworzenia autentycznej relacji, w której dorośli otwarcie mówią o swoich potrzebach, ale także zostawiają przestrzeń na pragnienia, potrzeby i emocje dziecka. Autor przekazuje również zasady komunikacji, opartej na dialogu i zrozumieniu. Wartościowa pozycja, zwłaszcza dla rodziców.

  • „Życie, piękna katastrofa”, Jon Kabat-Zinn

Książka poświęcona praktyce uważności, skupionej świadomości (mindfulness) w pokonywaniu życiowych wyzwań. W swoich poradach Jon Kabat-Zinn przekazuje jak dzięki stosowaniu naturalnych metod ograniczyć odczuwany stres, niepokój i uczucie paniki.

Autor w ciekawy sposób łączy osobiste historie swoich podopiecznych z najnowszą wiedzą z zakresu uważności, przekazując czytelnikom sposoby wykorzystania inteligentnej świadomości w sposób, który pozwala na zmniejszenie obciążenia psychicznego i może pomóc w odnalezieniu radości i spokoju nawet w trudnych chwilach.

Zapraszam do kontaktu! 🙂

Prywatnie

Nie rozstaję się z słuchawkami. Muzyka daje mi poczucie wolności, relaksuje mnie i „naładowuje akumulatory” pozytywną energią. Zazwyczaj są to utwory lat 60-90-tych, choć wieczorami muzyka francuska.

Uwielbiam gry planszowe – od gier strategicznych, po logiczne, na zręcznościowych kończąc. Już za chwilę zabraknie mi półek na kolekcję 🙂

Dla relaksu i dziennej dawki świeżego powietrza uwielbiam spacery ze swoim psem, a gdy mam trochę więcej czasu i dużo myśli do poukładania albo wręcz przeciwnie, przez chwilę potrzebuję nie myśleć o niczym, robię mydła i zatapiam się w świecie różnorodnych zapachów, kolorów i kształtów.